Έχασε από την Λευκάδα ο Φίλιππος

Την ήττα με 74-83 γνώρισε στο ΔΑΚ Βικέλας από την Δόξα Λευκάδας ο Φίλιππος, στο ματς που έκλεισε την 26η αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι, είχαν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης τα ηνία της, επιχειρώντας μάταια στα πρώτα 25 λεπτά να πάρουν κάποια διαφορά, η οποία θεωρητικά θα τους έδινε πλήρη ασφάλεια (46-54).

Με ένα επιμέρους σκορ 5-11, ωστόσο, στα επόμενα τρία λεπτά, κατάφεραν να ξεφύγουν σε απόσταση 14 πόντων και έμοιαζαν να «καθαρίζουν» με την υπόθεση νίκης, αλλά οι πάντοτε αξιόμαχοι γηπεδούχοι, πέτυχαν ένα σερί 8-0 μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, δείχνοντας πως είχαν «σφυγμό» (59-65).

Η διαφορά μειώθηκε μέχρι και στους πέντε πόντους, όταν και ο Φίλιππος μείωσε σε 68-73, με τέσσερα λεπτά να απομένουν, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν του επέτρεψαν να πλησιάσει περαιτέρω, με ένα τρίποντο στα 60" πριν το φινάλε να «σφραγίζει» την επιτυχία τους (70-81). Το υπολοιπόμενο διάστημα, αποδείχθηκε τυπικής διαδικασίας.

Δεκάλεπτα: 20-25, 38-46, 59-65, 74-83

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Γκίμας) Τόζιος 3, Τόκας Α., Τόκας Π., Μοτσιόπουλος, Δεληγιώργης 21 (1), Ότοβιτς 9 (1), Ναούμης 17 (2), Κασαμπαλής 9, Σαμαράς 5 (1), Τριχόπουλος 5, Πεχλιβάνος, Οικονομόπουλος 5 (1).

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: (Τακιανός) Βαγενάς, Τραϊανός 2, Κούτρας, Καρύδας 19 (2), Πετρόπουλος 1, Χρυσόπουλος 17 (3), Μανούσος 7, Κανονίδης 22 (2), Κέτσο 5, Πεταλωτής 2, Τσαλδάρης 8 (1), Γεωργάκης.