Κέρδισε και τον Ερμή Λαγκαδά ο Φίλιππος (φωτογραφίες)

Άλλη μια νίκη πρόσθεσε στην φετινή συγκομιδή του ο Φίλιππος. Επικράτησε με 72-69 του Ερμή Λαγκαδά και πήρε δυο πολύτιμους βαθμούς. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Πήγε πόντο πόντο μέχρι το φινάλε όμως ο Φίλιππος ήταν πιο ψύχραιμος και πιο αποτελεσματικός και πήρε το ματς.

Ο Ερμής Λαγκαδά ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα. Ήταν ψύχραιμος στην πίεση του Φιλίππου, επιθετικά βρήκε λύσεις έχοντας σε καλή ημέρα τον Ακεψιμαίδη και έλεγξε τα ριμπάουντ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-7 στο 3' και παρά την αντίδραση του Φιλίππου (12-11 στο 7') πέρασαν με 14-21 στο 9' και 16-25 στο 10'.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος σταμάτησε την επιθετική γραμμή του Ερμή, δεν έχασε ριμπάουντ και βρήκε σκορ στην επίθεση. Όλα αυτά τον έβαλαν ξανά στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι μείωσαν 24-28 στο 14' και 28-30 στο 15'. Ο Φίλιππος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκε με 33-32 στο 16'. Στο υπόλοιπο διάστημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι ομάδες πήγαν χέρι - χέρι και το τελείωμα του ημιχρόνου βρήκε τον Φίλιππο μπροστά στο σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ματς ήταν ισορροπημένο. Ο Φίλιππος πήγε να ξεφύγει στο 26' με 46-43 αλλά γρήγορα ο Ερμής απάντησε με τρίποντο. Μετά από δυο άστοχες προσπάθειες του Ερμή, ο Κοθράς με τρίποντο σημείωσε το 49-46 αλλά στην επόμενη προσπάθεια δέχθηκε το μπλοκ από την αντίπαλη άμυνα και ο Ακεψιμαιδης με δυο βολές ξεκόλλησε τον Ερμή και λίγο αργότερα με νέο δίποντο έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (51-53). Ο Φίλιππος με δυο βολές του Κοθρά ισοφάρισε και το δεκάλεπτο έληξε 53-53.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ερμής προηγήθηκε με 53-58 στο 32' όμως ο Φίλιππος με πέντε γρήγορους πόντους ισοφάρισε (58-58) στο 33'. Ο Ερμής παρέμεινε πιο ψύχραιμος και πέρασε με 58-64 στο 36'. Ο Φίλιππος πίεσε και με τέσσερις πόντους του Παπαδόπουλου μείωσε σε 64-66 στο 38'. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την προσπάθεια και με μια βολή του Τσούκα μείωσαν σε 65-66 εώ στην συνέχεια ο Σιόλογκας έκλεψε και με λέι απ έγραψε το 67-66 δυο λεπτά πριν το φινάλε. Ο Ερμής με μια εύστοχη βολή ισοφάρισε αλλά ο Παπαδόπουλος από την γραμμή των βολών έγραψε το 68-67 . Ο Ακεψιμαιδης με σουτ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (68-69) 70 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.Ο Κοθράς με μια βολή ισοφάρισε και ο Σιόλιογκας έκλεψε και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό (71-69) 38 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ακεψιμαίδης προσπάθησε να φτάσει μόνος στο ΄λέι απ αλλά δέχθηκε μια μεγαλοπ΄ρεπή τάπα από τον Σιόλιογκα. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν κακή επιλογή και στην συνέχεια και στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα ο Τσούκας κέρδισε φάουλ και με μια βολή έγραψε το 72-69. Στα τελευταία 7 δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με τρίποντο να ισοφαρίσουν αλλά αστόχησαν.

Δεκάλεπτα: 18-25, 38-37, 53-53, 72-69.

Διαιτητές : Καλογερόπουλος και Γερακίνης.

Φίλιππος (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Paros , Τσούκας 6(1), Τσιμίδης, Βάλλιος 1, Παπαδόπουλος Νίκος 9, Κοθράς 27(1) 6 ασσίστ, Γεωργιάδης 2, Σιόλογκας 23(1) 3 κλεψίματα, Θεοδωρίδης 2, Σταυριανίδης 2.

ΜΑΣ Ερμής Λαγκαδά (Αγγελής): Καϊκλής, Ράπι, Ακεψιμαϊδης 16(1), Μάρουσιτς 4, Νότης 7, Παρίτσης 19(3), Πιλκούδης 2, Ελευθεριάδης 6, Καντάρκος 15.