"Περίπατο" με Αγρίνιο ο Φίλιππος (φωτογραφίες, βίντεο)

Νίκη δια...περιπάτου σημείωσε επί της ΓΕ Αγρινίου ο Φίλιππος με 77-46. Οι πρωτοπόροι του 3ου ομίλου της Γ' Εθνικής, ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ και στο 3ο δεκάλεπτο δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας.

Ο Φίλιππος μπήκε δυνατά από την αρχή και παρότι δεν είχε υψηλά ποσοστά ευστοχία πήρε νωρίς το προβάδισμα απέναντι σε έναν πολύ άστοχο και χαμηλών δυνατοτήτων αντίπαλων. Προηγήθηκε με 8-0 στο 4’, 20-5 στο 9’ και 23-7 στο 10’.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με άμυνα ζώνης, το Αγρίνιο «φρέναρε» προσωρινά τον Φίλιππο. Η διαφορά έπεσε στους 9-10 πόντους και έμεινε εκεί μέχρι το ημίχρονο (δείτε στο βίντεο στιγμιότυπα από το δεύτερο δεκάλεπτο).

Στο δεύτερο μέρος, ο Φίλιππος πάτησε «γκάζι» ξανά, εκτόξευσε την διαφορά και «καθάρισε» το ματς. Στο 22’ το σκορ έγινε 38-23, 43-23 στο 25’, 56-29 στο 27’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Διαιτητες : Τσούλης και Μαλτέσιος

Δεκάλεπτα : 23-9, 32-21, 58-31, 77-46

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Μόρας 4, A. Τόκας, Π. Τόκας Α 2, Τσεσμετζίδης 4, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 12(2), Μαρκόπουλος 5(1), Καβαργύρης 8, Κόθρας 10(1), Παραπούρας 12(2), Σουτζόπουλος 15(1), Κάνταρκος 5

ΓΕ Αγρινίου (Φαράντος): Χειμώνας, Μπεκατώρος 2, Αϋφαντόπουλος, Βακουφτσής, Σταμουλάκης 7, Μπαρούχας 12(1), Σαπλαούρας, Δάρλας 5(1), Βασιλείου 14, Βούλγαρης 6.

{jlex}flickr:72157664573813917{/jlex}