Κέρδισε άνετα την Πτολεμαΐδα ο ΑΟΚ (φωτογραφίες)

Σημαντική εντός έδρας νίκη σημείωσε την Κυριακή ο ΑΟΚ. Επικράτησε με 75-58 της Πτολεμαΐδας και συνεχίζει την πορεία προς την παραμονή στην κατηγορία.

Ο ΑΟΚ ήταν καλύτερος. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, εγκλώβισε την Πτολεμαΐδα μετά το 14', την κράτησε χωρίς πόντο για δέκα περίπου λεπτά και μετέτρεψε το 32-29 σε 54-29 στο 23'.

Η Πτολεμαΐδα προσπάθησε να αντιδράσει και πλησίασε στο 31' σε 60-50 αλλά ως εκεί της επέτρεψε ο ΑΟΚ να μειώσει. Οι Βεροιώτες πάτησαν ξανά γκάζι, ανέσαν τον δείκτη του σκορ στο 69-52 στο 36' και έδωσαν ένα τέλος στο ματς.

Δεκάλεπτα: 28-24, 47-29, 60-46, 75-58.

ΑΟΚ Βέροιας : Ουσουλτζόγλου 2, Σισμάνης 8, Γκανάς, Βλάχος 22, Μαυρίδης 11 (2), Ντουλαβέρης 2, Λέφας 3 (1), Μπαρμπαρούσης 5, Χατζηλαμπρινός 6, Γιαννουζάκος 16 (2)

ΑΠΣ Πτολεμαΐδας : Παπαδόπουλος 3, Σαχπατζίδης; 13 (3), Πουτούκης 4, Νεοφυτίδης 7, Πανίδης 4, Πέπα, Σαρρής 19 (2), Αργυρόπουλος 8