Πρώτη νίκη για τον Φίλιππο - Κέρδισε την μαχητική Χαλκηδόνα στο Μακροχώρι (φωτογραφίες)

Την πρώτη του φετινή νίκη σημείωσε ο Φίλιππος. Επικράτησε της Προποντίδας Χαλκηδόνας με 76-65και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Οι Βεροιώτες ήταν καλύτεροι, έλεγξαν τον ρυθμό στο δεύτερο μέρος, ξέφυγαν στο σκορ και συντήρησαν μέχρι το τέλος την διαφορά τους, παρά την πίεση του αντιπάλου.

Στο πρώτο μέρος, οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Ο Φίλιππος είχε ένα μικρό προβάδισμα που έφτασε μέχρι τους τέσσερις πόντους (14-10) αλλά η Προποντίδα είχε τον τρόπο να φτάνει στην ισοφάριση.  Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπου οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με 22-26 στο 12' αλλά ο Φίλιππος ανέκαμψε και στο 19' με τον Σουτζόπουλο προηγήθηκε με 36-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος διατήρησε τον έλεγχο. Προηγήθηκε με 48-41 με τον Βάλιο στο 26' και 61-50 με τον Παπαδόπουλο στιο 29' Η διαφορά μεγάλωσε περισσότερο στην εκπνοή του δεκαλέπτου, όταν ο Καβαργύρης πήρε το ριμπάουντ και με λέι απ έγραψε το 63-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν σε όλο το γήπεδο αλλά ο Φίλιππος κυρίως με καλές άμυνες κράτησε την διαφορά. Μάλιστα με τρίποντο του Παραπούρα, το σκορ έγινε 69-54 στο 36'. Στο τελευταίο τετράλεπτο οι γηπεδούχοι συντήρησαν την διαφορά παρά την πίεση του αντιπάλου.

Διαιτητές : Καλογερόπουλος Λ. και Τσουμαχίδης

Δεκάλεπτα : 22-21, 36-33, 63-50, 76-65

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Παπαδόπουλος 2, Σουτζόπουλος 31(3), Σισμάνης 3, Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος, Βαλλιος 8(2), Κοθράς 8(1), Καβαργύρης 2, Παραπούρας 22(4), Καντάρκος.

Προποντίδα/Χαλκηδόνα (Τουλούμης): Σπύρας 5, Μαρκίδης 5, Δανάκης 13(1), Τσακαλέρης 20(1), Παπαδόπουλος, Λαΐδης 2, Μυλωνίδης 6, Κουτέ, Λαζαρίδης, Δελίδης 9(1), Σικαλίδης 5.