"Χαρακίρι" του Φιλίππου στον Βόλο

Την ευκαιρία να σημειώσει μια εκτός έδρας νίκη άφησε να πάρει χαμένη ο Φίλιππος. Αν και καλύτερος και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα μπροστά στο σκορ, έχασε με 69-66 από την μαχητική Νίκη Βόλου.

Ο Φίλιππος προηγήθηκε με επτά πόντους στο δεκάλεπτο (18-25) και ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους στο 14' (23-38). Η Νίκη με σουτ τριών πόντων αλλά και με γκολ φάουλ στην εκπνοή του ημιχρόνου δεν άφησε την διαφορά να ανοίξει περισσότερο και μείωσαν σε 38-46.

Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο τρίτο δεκάλεπτο, συντήρησαν την διαφορά τους και τρίποντο του Παραπούρα έκλεισαν το δεκάλεπτο με 48-60.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, η Νίκη ανέκαμψε. Μείωσε με τον Τάσσο 55-62 στο 56' και με τον Κουτίνα πλησίασε στο 38' σε 60-64. Ο Τσώλης έδωσε συνέχεια στην αντεπίθεση της βολιώτικης ομάδας με νέο τρίποντο, ενώ απέμενε 1.32’ (63-64), ενώ ο Κουτίνας σε ταχύτατο αιφνιδιασμό της Νίκης της έδωσε εγια πρώτη φορά το προβάδισμα (65-64) στο 1.08′.

Στα 51’’ ο Παραπούρας με δύο στις δύο από τη γραμμή των βολών σημείωσε το 65-66, αλλά στα 39’’ ο Θωμάς Γεωργίου με εκπληκτική προσπάθεια άφησε την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι και πήρε και το φάουλ. Βάζοντας και τη βολή έγραψε το 68-66, ενώ ο ίδιος στα 35’’ πήρε επιθετικό φάουλ από τον Κοθρά.

Στα 14’’ πάλι ο πλέι μέικερ της Νίκης πήρε πάνω του τη φάση, αλλά αστόχησε σε τρίποντο, ενώ στα 5’’ ο Παραπούρας επιχείρησε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά του έγινε καθαρό φάουλ που δεν δόθηκε. Ο τρόπος που διαμαρτυρήθηκε ανάγκασε τους διαιτητές να του δώσουν τεχνική ποινή και με τη βολή αυτής ο Γεωργίου διαμόρφωσε το τελικό 69-66, αφού στο διάστημα που απέμενε μετά την επαναφορά οι παίκτες της Νίκης ροκάνισαν τον χρόνο.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 38-46, 48-60, 69-66

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Καραγεώργος 4 (1), Γεωργίου 11 (1), Κουτίνας 7 (1), Τσαβές 9 (1), Τασιούδης 9 (1), Τσώλης 9 (1), Τάσσος 18, Φρουσκλιάς 12

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Παπαδόπουλος 6, Σισμάνης 6 (2), Βαλιός 2, Τσιακλάγκανος 4, Κοθράς 22 (3), Παραπούρας 10 (2), Σουτζόπουλος 11, Καντάρκος 5, Καβαργύρης, Τσεσμεσίδης, Πονόπουλος