Πλήρωσε την αστοχία του ο ΑΟΚ - Έχασε από τον Πρωτέα στο Μακροχώρι (φωτογραφίες)

Την αστοχία του πλήρωσε στο ματς με τον Πρωτέα Γρεβενών ο ΑΟΚ. Παρότι ο αντίπαλος ήταν στα μέτρα του, ηττήθηκε με 48-58.

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα, με τις δυο ομάδες να είναι άστοχες, οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα ξέσπασμα και μετέτρεψαν το 15-14 σε 15-26. Ο ΑΟΚ προσπάθησε με καλές άμυνες αλλά με προβλήματα στο σκοράρισμα και μείωσε στο ημίχρονο 21-28.

Στο δεύτερο μέρος, οι Βεροιώτες μείωσαν προσωρινά σε 27-31 στο 25' αλλά χωρίς λύσεις στο σκοράρισμα βρέθηκαν πάλι πίσω 12 πόντους στο 29' (34-26). Ένα μικρό σερί στο τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, έφερε τους Βεροιώτες πιο κοντά (41-48).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συντήρησαν το προβάδισμά τους και στο 37' σημείωσαν το 47-57. Στο τελευταίο τρίλεπτο δεν άλλαξε κάτι και το ματς τελείωσε 48-58.

Δεκάλεπτα: 9-13, 21-28, 41-48, 48-58

Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Θρασυβουλίδης

ΑΟΚ Βέροιας (Ηλιάδης): Τρομπούκης, Ουσουλτζόγλου, Στοϊτσης 3, Γκάνας 5(1), Βλάχος 5, Μαυρίδης 17(2), Ιωαννίδης 3, Καραδήσογλου 4, Κασαμπαλής 4, Καραθανάσης, Χατζηλαμπρινός 5, Χαραλαμπίδης 2.

Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Τζήμου 1, Γρούδος 14(1), Μαλούτας 4, Μιχαηλίδης 5(1), Μιχαλόπουλος , Κολοβός , Συλλάκος, Τακίδης 6, Μπόζιαρης 11(2), Σιούμουρας , Μακρής 13(3), Καμπακάκος, Μαλιούρας 4.