Κέρδισε στην Πρέβεζα ο ΑΟΚ

Εκτός έδρας νίκη σημείωσε στην Πρέβεζα ο ΑΟΚ. Παίζοντας καλό μπάσκετ στο δεύτερο μέρος, επικράτησε με 56-65 της τοπικής Νικόπολης.

Το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο με τις δυο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Νικόπολη προσπάθησε να αποσπαστεί στο σκορ και προηγήθηκε με 28-23 αλλά ο ΑΟΚ αντέδρασε και έφερε ξανά το ματς στα ίσια.

Οι βάσεις της νίκης μπήκαν για τον ΑΟΚ στο τρίτο δεκάλεπτο. Εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντιπάλου και προηγήθηκε στο 28' με 34-46. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς, μείωσαν 45-50 στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου (32') αλλά ο ΑΟΚ δεν έχασε τον έλεγχο. Ανέβασε ξανά την διαφορά στους δέκα πόντους (47-57) στο 34' και ψαλίδισε την προσπάθεια των γηπεδούχων. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο ΑΟΚ διατήρησε την διαφορά στο σκορ και έφτασε σε μια άνετη νίκη.

Δεκάλεπτα: 17-15, 30-32, 41-50, 56-65

Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Παπαθανασίου
Νικοπόλη Πρέβεζας (Παπίρης-Πολίτης): Μίχος Σ., Κοντογιάννης 21, Καραστάθης 2, Μίχος Θ., Κακιούζης 19(2), Παπαμιχαήλ, Δούβλης, Μούλας 9, Βαβέτσης 5(1).

ΑΟΚ Βέροιας (Ταγκίδης): Τρομπούκης 8, Στοϊτσης 8, Γκάνας 8(1), Κασαμπαλής 17, Ιωαννίδης 15(2), Καραθανάσης 2, Καραϊσαρίδης, Γκίτκος 2, Ντουλαβέρης 1, Γιοβανόπουλος, Χαραλαμπίδης 4.