Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βετεράνων Μπάσκετ: Εντυπωσιακή νίκη των Veria Warriors

veria warriorios

Με καταπληκτική εμφάνιση ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους οι VERIA WARRIORS (κατηγορία 35+) το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βετεράνων Καλαθοσφαιριστών, καθώς συνέτριψαν την ομάδα της Σύρου με 46-86 στο ΔΑΚ ''Δημήτριος Βικέλας'' στο Μακροχώρι.

Οι Βεροιώτες ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα προηγήθηκαν με 6-28 στο πρώτο δεκάλεπτο και ουσιαστικά τελείωσαν νωρίς την υπόθεση νίκη. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 18-43.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ανέβαζαν συνεχώς την διαφορά (22-64 στο 30'), ενώ το τελικό 46-86 αποτυπώνει πλήρως την κυριαρχία τους εντός του παρκέ.

Μεγάλο παιχνίδι για τον Κυριακίδη που σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Ιωσηφίδης με 12. Από τους ηττημένους διασώθηκε ο Ρούσσος που πέτυχε 15 πόντους.

ΣΥΡΟΣ - VERIA WARRIORS 46-86

Δεκάλεπτα: 6-28, 18-43, 22-64, 46-86
ΣΥΡΟΣ (Γαδ): Καρακατσάνης 5, Δάσκος 2, Σαμοθράκης, Μαραγγός 3, Καρβουνιάρης 3, Λιβάνιος 2, Καφούρος 3, Δεκαβάλλος 4, Ρούσσος 15, Βαμβακούσης 2, Γαδ 7.
VERIA WARRIORS (Tούσας): Κυριακίδης 21, Γεωργόπουλος 4, Ιωαννίδης 2, Κασσάπης 3, Πουρλιοτόπουλος 7, Τούφας 8, Τσακίρης 8, Ιατρού 9, Εμμανουηλίδης 2, Ιωσηφίδης 12, Χατζηκυριακίδης 10.