Κέρδισε την ΑΕΚ στην Αθήνα ο Φίλιππος κι έκανε βήμα πρόκρισης

filippos aek mastoras

Το πρώτο βήμα για την επόμενη φάση του Τσάλεντζ Καπ έκανε ο Φίλιππος. Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, κέρδισε εκτός έδρας την ΑΕΚ με 34-36 κι έχει το δεύτερο ματς στην Βέροια. Το ματς κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Η ΑΕΚ πίεσε και επέστρεψε στο ματς αλλά ο Φίλιππος ήταν ψύχραιμος και με Μαστορογιάννη και Μπαντή βρήκε λύσεις στην επίθεση και πέρασε από το Βύρωνα με προβάδισμα δυο γκολ. Ο Φίλιππος είχε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα τον έλεγχο του ματς, κέρδισε δίκαια κι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι με κοντρόλ παιχνίδι και επιθέσεις έξι εναντίον έξι. Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα στο ξεκίνημα με τέρματα κυρίως του Γκατφί αλλά ο Φίλιππος με γκολ του Βεσελίνοβιτς έμεινε δίπλα. Όταν η Βεροιώτικη άμυνα έκλεισε τον Τυνήσιο ίντερ, ο Φίλιππος πήρε τον έλεγχο του ματς και πέρασε με 7-10 στο 13'.

Η ΑΕΚ απάντησε, έκλεισε τον Βεσελίνοβιτς, ισοφάρισε (11-11) στο 17' και είχε την ευκαιρία να πάρει το πάνω χέρι διότι ο Φίλιππος έχασε δυο παίκτες γηπέδου με δίλεπτες.

Οι παίκτες του Φιλίππου παρά το αριθμητικό μειονέκτημα έμειναν ψύχραιμοι, βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση με τον Καρυπίδη και διατήρησαν το προβάδισμα. Στο 21' ο Παπαδόπουλος σημείωσε το 13-15 και εκμεταλλευόμενος την Τρίτη δίλεπτη του Χατσίκα ο Φίλιππος πέρασε με 15-19 στο 27' με γκολ του Μαστορογιάννη. Το ξέσπασμα των φιλοξενουμένων διεκόπη από τις δυο δίλεπτες που δέχθηκαν και η ΑΕΚ βρήκε την ευκαιρία να μειώσει πριν το ημίχρονο στα δυο γκολ (18-20).

Στο ξεκίνημα του β' μέρους η ΑΕΚ πίεσε για να πάρει τον έλεγχο αλλά ο Φίλιππος παρέμεινε ψύχραιμος. Οι Βεροιώτες πέρασαν με 20-23 στο 35' αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε 23-23 στο 38'. Ο Μπαντής έδωσε λύση στην επίθεση και με γκολ του Καρυπίδη στο 41' ο Φίλιππος βρέθηκε μπροστά με 24-26, 25-28 στο 44' με τον Παπαδόπουλο και 29-32 στο 49' με τον Μιχαηλίδη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ πίεσε για να γυρίσει το ματς, κράτησε τον Φίλιππο χωρίς γκολ για 5 λεπτά και ισοφάρισε στο 58' (33-33). Ο Μαστορογιάννης τρύπησε την άμυνα της ΑΕΚ και έγραψε το 33-34 αλλά ο Γκατφί ισοφάρισε στο 59' (34-34). Ο Μαστορογιάννης πάλι έδωσε προβάδισμα στον Φίλιππο (34-35). Στην τελευταία της επίθεση η ΑΕΚ, οι παίκτες του Φιλίππου μπλόκαραν το σουτ. Στα τελευταία δευτερολέπτα ο Μπαντής με ωραίο σουτ στην εκπνοή έγραψε το 34-36.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-7, 9-10, 13-13, 15-17, 18-20 (ημχ.), 20-22, 24-24, 26-28, 29-32, 32-33, 34-36

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 7, Δούγιας, Γεωργιάδης 2, Φάμπατς, Δημοσθένους, Νικολαϊδης 6, Αργυράκης, Χατσίκας 2, Αντωνιάδης, Γκατφί 9, Γρηγοριάδης 3, Φίλης, Πλεχ, Στούμπης 5, Κολιούλης, Κουμαραδέλης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Κώστας Τούτσης): Ευαγγελόπουλος, Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Χαραλαμπίδης, Μιχαηλίδης 2, Αποστολίδης, Ανανιάδης 1, Μπαντής 7, Δεληγιάννης, Αλμπανίδης, Καρυπίδης 9, Κότσιφας, Δραγκόλας, Μαστορογιάννης 6, Παπαδόπουλος 6, Βεσελίνοβιτς 5.

Διαιτητές: Λίντενμπαουμ- Λάρον (Ισραήλ), Παρατηρητής: Καπλάνης (Κύπρος), Κόκκινη: 24:56 Χατσίκας (τρία δίλεπτα), δίλεπτα:7-8, πέναλτι: 2/2-3/3