Φιλική νίκη του Φιλίππου επί της Ρομπότνικ

Φιλική νίκη επί της Ρομπότνικ σημείωσε ο Φίλιππος. Στο πρώτο φιλικό ματς, οι Βεροιώτες αν και ήταν πίσω στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, γύρισαν το ματς στο τέλος και πήραν τη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Φίλιππος παρουσίασε πολύ καλή αμυντική παρουσία. Οι παίκτες του "δάγκωναν" στην άμυνα και κράτησαν χαμηλά στο σκορ την Ρομπότνικ. Αντιθετα επιθετικά οι Βεροιώτες είχαν πολλές αδυναμίες εξαιτίας των απουσιών στην περιφέρεια. Συγκεκριμένα έπαιξαν χωρίς καθαρά ίντερ αφού από δεξιά έλειπε ο αριστερόχειρας Ράχιμτς (αναμένεται στην Βέροια την Τετάρτη μεσημέρι) και αναγκαστικά έπαιξε ο Τάσος Τριανταφυλλίδης και αριστερά αγωνίστηκε ο Κόντης επειδή τις προηγούμενες ημέρες αντιμετώπισαν προβλήματα οι Δομπρής, Αποστολίδης.

Οι Σκοπιανοί είχαν το προβάδισμα στο πρώτο μέρος, προηγήθηκαν με 5-8 στο 21' αλλά ο Φίλιππος μείωσε 8-9 στο 26' και ισοφάρισε 10-10 στο 30'.

Στο δεύτερο μέρος ο Στέλιος Σειρεκίδης έριξε στο ματς και τους Αποστολίδη, Δομπρή και βελτίωση την επίθεση της ομάδας του. Το ματς κύλησε γκολ στο πρώτο 15λεπτο και μετά το 45' οι Σκοπιανοί πέρασαν με δύο γκολ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος έφερε το ματς στα ίσα και στο 56' πέρασε μπροστά με γκολ του Βραζάλιτσα (24-23). Οι Σκοπιανοί ισοφάρισαν αλλά και πάλι ο Αποστολίδης έδωσε το προβάδισμα με 24-24 ένα λεπτό πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν και το σκορ έμεινε στο 25-24 αφού το τελευταίο σουτ του Φιλίππου δεν βρήκε στόχο.

Ο Στέλιος Σειρεκίδης χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες πλην του Ζλατάνου που ένιωσε ενοχλήσεις στο γόνατο.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σεϊρεκίδης): Μπουκοβίνας, Καλλιαρίδης, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης 1, Βραζάλιτσα 6, Φιλόσογλου Κ., Χαραλαμπίδης 1, Νικολαϊδης, Κόντης 1, Παπαδόπουλος 1, Γραμματικόπουλος, Κορωνάς, Μπαλτατζάς, Δραγκόλας 2, Αποστολίδης 2, Κωστακίδης 4, Δομπρής 2, Τριανταφυλλίδης Τ. 5, Τριανταφυλλίδης Δ., Φιλόσογλου Β., Κύρτσος

ΡΟΜΠΟΤΝΙΚ (Ζαρκόφ): Ριστέφσκι, Γιοβανόφσκι, Μπάρος 2, Ποπλιέφσκι 2, Καραϊβάνοφ, Ταλέφσκι 2, Ντόκιτς 10, Τασέφσκι, Κακόφσκι 2, Φίλιτς 2, Μιρκόφ, Μογκόφσκι 3, Τραϊκόφσκι, Μαρτινόφσκι, Μέμικ 1, Πετρόφσκι, Μιλέφσκι.

Πεντάλεπτα: 0-2, 3-3, 3-4, 5-6, 8-9, 11-11, 13-14, 15-16, 18-18, 21-22, 23-23, 25-24

Διαιτητές: Λινάρδος-Καζαντζίδης

Δίλεπτες: 1-3 , Πέναλτι: 0/1 - 1/1