Κέρδισε και τον Αερωπό ο Φίλιππος

Στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας του ο Φίλιππος Βέροιας επικράτησε του Αερωπού Έδεσσας με 31-25, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο ΔΑΚ «Δημήτριος Βικέλας» στο Μακροχώρι.

Ο προπονητής του Φιλίππου Στέλιος Σεϊρεκίδης είχε για μια ακόμα φορά την ευκαιρία να διαπιστώσει την ετοιμότητα των παικτών του και να δοκιμάσει τακτικές και συστήματα, ενώ και για την ομάδα της Έδεσσας ο αγώνας ήταν ένα καλό τεστ ενόψει της συνέχειας, εν αναμονή των επίσημων υποχρεώσεων και των δύο ομάδων.

Στο αγωνιστικό μέρος, οι δυο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο μέρος, με τους Βεροιώτες να πραγματοποιούν ένα ξέσπασμα στα τελευταία πέντε λεπτά και με σερί 3-0 να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά με 14-11.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και κλείνοντας καλά τους χώρους στην άμυνα κατάφεραν να ανεβάσουν κι άλλο την διαφορά, φτάνοντας στο 26-19 στο 51', χάρη σε τέρμα του Βραζάλιτσα.

Στα τελευταία λεπτά οι δυο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς παίκτες και το τελικό 31-25 σφράγισε τις προσπάθειες των δυο ομάδων.

Χρόνο συμμετοχής για τον Φίλιππο Βέροιας πήρε το νέο μεταγραφικό απόκτημα ο Βόσνιος αριστερός ίντερ Εμίρ Ράχιμιτς.

Επόμενη φιλική αναμέτρηση για τον Φίλιππο το ερχόμενο Σάββατο με αντίπαλο τον Φοίβο Συκεών στο ίδιο γήπεδο στις 18:30.

Πεντάλεπτα: 1-3, 6-4, 7-7, 8-8, 11-10, 14-11, 16-11, 19-14, 22-16, 25-19, 28-23, 31-25
Διαιτητές: Λινάρδος-Νικολαϊδης
Δίλεπτες: 6-3 , Πέναλτι: 4/5 - 6/6

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σεϊρεκίδης): Μπουκοβίνας, Καλλιαρίδης, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης 1, Βραζάλιτσα 5, Φιλόσογλου Κ., Χαραλαμπίδης, Νικολαϊδης, Κόντης 5, Παπαδόπουλος 4, Γραμματικόπουλος, Κορωνάς, Μπαλτατζής, Δραγκόλας 2, Αποστολίδης 4, Κωστακίδης 2, Δομπρής 5, Τριανταφυλλίδης Τ. 3, Τριανταφυλλίδης Δ., Φιλόσογλου Β., Κύρτσος, Ράχιμιτς.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Πιλαλίδης): Λιούμης, Αθανασίου, Τζουβάρας Π. 4, Τζουβάρας Φ. 1, Δούγιας 6, Δημάκης, Σεϊρεκίδης 2, Μπαντής 4, Κράλης 2, Κυριακού 1, Χρυσός, Βαφείδης, Θεοδωρόπουλος 4, Κουρουμλίδης 1, Τόιτος, Γουρουφίδης, Λιόφης, Κυρμιλίδης.