Λύγισε την Μπουντβάνσκα και απέκτησε προβάδισμα ο Φίλιππος (φωτορεπορτάζ)

Προβάδισμα στην μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση του κυπέλλου EHF απέκτησε ο Φίλιππος κόντρα στην Μουντβάνσκα. Μετά από ένα ενδιαφέρον ματς, επικράτησε της Μπουτβάσκα με 30-24 και μια εβδομάδα αργότερα θα διεκδικήσει στην Μπούντβα την πρόκριση. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Στο δεύτερο μέρος ο Φϊλιππος ξέφυγε στο σκορ, είχε την ευκαιρία να "σκοτώσει" τους Μαυροβούνιους αλλά τους έδωσε την ευκαιρία να πλησιάσουν. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φϊλιππος ήταν ψύχραιμος και δημιούργησε μια διαφορά έξι γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο. Οι δυο ομάδες δεν είχαν καλή αμυντική συμπεριφορά και το σκορ ανέβηκε ψηλά. Οι Μαυροβούνιοι προηγήθηκαν με 5-7 στο 9’ αλλά ο Φίλιππος απάντησε γρήγορα και έγραψε το 8-7 στο 14’. Οι Βεροιώτες δεν είχαν σταθερή απόδοση. Κόλλησαν στην επίθεση και η Μπουντβάνσκα προηγήθηκε με 9-11 στο 19’ και 10-13 στο 23’. Στο τελευταίο επτάλεπτο, ο Φίλιππος βελτιώθηκε, βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα και ισοφάρισε 14-14 στο 28’. Στο τελευταίο δίλεπτο οι δυο ομάδες σημείωσαν από ένα τέρμα και πήγαν ισόπαλες (15-15) στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος είχε ένα εκρηκτικό ξέσπασμα. Με πολύ καλή άμυνα και με λύσεις στο γκολ προηγήθηκε με 21-15 στο 38’ και 24-16 στο 41’. Οι Μαυροβούνιοι εκμεταλλεύτηκαν ένα νεκρό διάστημα της Βεροιώτικης επίθεσης και μείωσαν σε 24-21 στο 50’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος κράτησε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 28-23 στο 58'.και 30-24 στο 59'.σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος (ο Φίλιππος είχε την ευκαιρία να σημειώσει ένα ακόμη γκολ στην εκπνοή αλλά ο Παπαδόπουλος αστόχησε).

Δεκάλεπτα: 6-7, 10-11, 15-15, 23-16, 24-21, 30-24

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Σεϊρεκίδης) Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Νικολαΐδης, Μιχαηλίδης 1, Ράχιμιτς 1, Χαραλαμπίδης, Κόντης 5, Τριανταφυλλίδης 1, Μπουκοβίνας, Δραγκόλας 8, Κωστακίδης 5, Αποστολίδης, Μπαλτατζής, Κίρτσιος, Βραζάλιτσα 4, Παπαδόπουλος 5.

ΜΠΟΥΝΤΒΑΝΣΚΑ: Πέσιτς, Σούκνοβιτς 1, Ντόντιτς 6, Μπούλαϊτς 1, Ζέκοβιτς 4, Λάκιτς 2, Σαμπάρ 4, Ράντομαρ, Μπαϊτσέτα, Όσμαϊτς 6, Σπάλεβιτς, Λούκαζ, Νοβάκοβιτς, Τσβέτκοβιτς, Βούκοβιτς