Έχασε από το Νέστο Χρυσούπολης η Βέροια (φωτογραφίες, βίντεο)

Νέα εντός έδρας ήττα γνώρισε την Κυριακή η Βέροια. Αυτή την φορά ηττήθηκε με 0-1 από το Νέστος Χρυσούπολης. Το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα. Η Βέροια δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα αλλά πλήρωσε μια ολιγωρία της άμυνάς της ενώ στον αντίποδα δεν κατόρθωσε μέσα από το οργανωμένο παιχνίδι να φτάσει σε θέσεις εκτέλεσης.

Το γκολ σημειώθηκε στο 16’. Ο Γκατσολάρι έκανε μια συρτή σέντρα από δεξιά και ο Φράνκο Σέα πρόλαβε την άμυνα της Βέροιας και με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο πρώτο 45λεπτο η Βέροια είχε ένα σουτ του Τζόρνταν έξω από την περιοχή που κατέληξε άουτ.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι είχαν και μια αντεπίθεση με τον Ορφανίδη, αλλά το ψηλοκρεμαστό σουτ του κατέληξε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η Βέροια έλεγξε τον ρυθμό αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει απειλές στην αντίπαλη περιοχή. Από την άλλη, ο Νέστος είχε δοκάρι με τον Ορφανίδη στο 65’ ενώ στο 68’ του ακυρώθηκε γκολ ως οφσάιντ (στα στιγμιότυπα φαίνεται ότι ο παίκτης είναι σε κανονική θέση).

Λίγο πριν το φινάλε, δεν δόθηκε πέναλτι στην Βέροια (ο Κοτταρίδης ανέτρεψε καθαρά τον Καρασαρίδη) ενώ στις καθυστερήσεις κεφαλιά του Μεληκιώτη από κοντά κατέληξε στην αγκαλιά του Μούτσα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: (Χατζηβασιλείου, Φακανάς)

ΒΕΡΟΙΑ: Τσανασίδης, Τζημογιάννης, Κουτσούκης, Τζόρνταν, Ντόγος, Βασιλειάδης (52’ Κετόγλου), Μεληκιώτης, Μιχαηλίδης (78’ Καρασαρίδης), Γράτσιανος (88' Γράτσιανος), Ζε Εσόνο, Χατζηπάντος (88' Βασιλακάκης).

ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ: Μούτσα, Πανταζής, Σιδηρόπουλος, Κασμερίδης, Κοτταρίδης, Μυλόπουλος (55’ Μπαρέτας), Γκατσολάρι, Φράνκο (72’ Ράνος), Ορφανίδης (90' Ορφανίδης), Μενίκου (55’ Οκάν), Μυφτάρι (72’ Τορομανίδης)