tsakiridis

Δείτε τις προσφορές!

ΓΕΡΟΥΛΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Εμπορία Ελαστικών - Ζαντών

ΦΩΤΙΑΔΗΣ  Θέρμανση - Κλιματισμός - Φυσικό Αέριο - Υγραέριο - Αντλίες Θερμότητας - Ανακαινίσεις

ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ Γραφείο Τελετών

access ban20

pistofidis ban1

3ος Θεατρικός διαγωνισμός γυμνασίων & λυκείων Ημαθίας, Πιερίας και Πέλλας

theatrikos diagonismos

Η Κοινωφελής Επιχείρηση Δημοτικό Περιφερειακό Θέατρο Βέροιας σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας, Πιερίας, Πέλλας & και υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας διοργανώνουν τον 3ο Θεατρικό Διαγωνισμό Γυμνασίων & Λυκείων Ημαθίας, Πιερίας, Πέλλας από τη Δευτέρα 4 Μαΐου έως και την Παρασκευή 8 Μαΐου 2015 στην Αντωνιάδειο Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών στη Βέροια.

Η είσοδος στο κοινό είναι ελεύθερη, αυστηρά! Μετά την έναρξη κάθε παράστασης απαγορεύεται η είσοδος!

Τα σχολεία, που θα συμμετέχουν στο διαγωνισμό είναι τα εξής:
4ο ΓΕΛ Βέροιας, 5Ο ΓΕΛ Βέροιας, 2ο & 1ο Γυμνάσιο Αριδαίας – ΙΕΚ Αριδαίας, Γυμνάσιο Μελίκης, 1ο ΓΕΛ Γιαννιτσών, 1ο Γυμνάσιο Αλεξάνδρειας , ΓΕΛ Κονταριώτισσας, 1Ο ΕΠΑΛ Βέροιας, 3ο ΓΕΛ Βέροιας, 1ο ΓΕΛ Αλεξάνδρειας,
2ο ΓΕΛ Νάουσας, 2Ο ΓΕΛ Βέροιας, 3ο Γυμνάσιο Νάουσας, 1ο Γυμνάσιο Γιαννιτσών, 1ο Γυμνάσιο Κατερίνης, 2ο Γυμνάσιο Αλεξάνδρειας, 2ο ΓΕΛ Αλεξάνδρειας, 2ο Γυμνάσιο Γιαννιτσών & 2ο ΓΕΛ Γιαννιτσών, 3ο Γυμνάσιο Βέροιας.
Στο διαγωνισμό οι συμμετέχοντες θα βαθμολογηθούν σύμφωνα με: την επιλογή του έργου, τη σκηνοθεσία, τη σκηνογραφία, την ενδυματολογία, τη μουσική επιμέλεια, την ηθοποιία, τη γενική παρουσία
Τα βραβεία και οι έπαινοι, που θα δοθούν από την κριτική επιτροπή είναι:

Βραβεία:
Βραβείο καλύτερης παράστασης.
Έπαινοι:
Έπαινος Α' ανδρικού ρόλου, Έπαινος Α' γυναικείου ρόλου, Έπαινος σκηνοθεσίας, Έπαινος σκηνογραφίας, Έπαινος ενδυματολογίας, Έπαινος μουσικής επιμέλειας, Έπαινος χορογραφίας - κινησιολογίας, Έπαινος δημιουργικής γραφής
ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

04.05.2015
1η παράσταση, ώρα 8.00π.μ.
4ο ΓΕΛ Βέροιας
«Τότε εγώ...τώρα αυτός: Τα δένδρα που δε ρίζωναν»
Ανθολόγηση - διασκευή θεατρικών, λογοτεχνικών και δημοσιογραφικών κειμένων με κοινό τους άξονα την προσφυγιά και τη μετανάστευση.

2η παράσταση, ώρα 10.30π.μ.
5Ο ΓΕΛ Βέροιας
«Συνοδοιπόροι στα όνειρα και την ελπίδα» της Γρηγορίας Ιωσηφίδου

3η παράσταση, ώρα 12.30μ.μ.
2ο & 1ο Γυμνάσιο Αριδαίας – ΙΕΚ Αριδαίας
«Νεφέλες» του Αριστοφάνη

4η παράσταση, ώρα 2.10μ.μ.
Γυμνάσιο Μελίκης
«Η Θέμις έχει... κέφια» του Δημήτρη Ψαθά

05.05.2015
1η παράσταση, ώρα 8.30π.μ.
1ο ΓΕΛ Γιαννιτσών
«Ζητείται ψεύτης» του Δ. Ψαθά

2η παράσταση, ώρα 11π.μ.
1ο Γυμνάσιο Αλεξάνδρειας
«Ο Δράκος» του Σβάρτς

3η παράσταση, ώρα 2.00μ.μ.
ΓΕΛ Κονταριώτισσας
«Οι ηλίθιοι»
του Νιλ Σάιμον

4η παράσταση, ώρα 4.00μ.μ.
1Ο ΕΠΑΛ Βέροιας
«Η απαγωγή της Σμαράγδως» του Μιχάλη Κουνελάκη

06.05.2015
1η παράσταση, ώρα 8.30π.μ.
3ο ΓΕΛ Βέροιας
«Αυλαία και πάμε» του Ρικ Άμποτ

2η παράσταση, ώρα 10.30π.μ.
1ο ΓΕΛ Αλεξάνδρειας
«Η τιμή και το χρήμα» του Κωνσταντίνου Θεοτόκη

3η παράσταση, ώρα 12.00μ.μ.
2ο ΓΕΛ Νάουσας
«Αντιγόνη» του Σοφοκλή

07.05.2015
1η παράσταση, ώρα 8.30π.μ.
2Ο ΓΕΛ Βέροιας
«Μήδεια» του Μποστ

2η παράσταση, ώρα 11π.μ.
3ο Γυμνάσιο Νάουσας
«Υπηρέτης δύο αφεντάδων» του Κάρολος Γκολντόνι

3η παράσταση, ώρα 1.30μ.μ.
1ο Γυμνάσιο Γιαννιτσών
«Η Αλφαβήτα της Εφηβείας»της Μάγιας Δεληβοριά

4η παράσταση, ώρα 3.30μ.μ.
1ο Γυμνάσιο Κατερίνης
«Ιφιγένεια εν Αυλίδι» του Ευρυπίδη σε διασκευή Ελένης Σαμαρά

08.05.2015
1η παράσταση, ώρα 8.30π.μ.
2ο Γυμνάσιο Αλεξάνδρειας
«Ιστορίες του Αριστοφάνη» σε διασκευή Δημήτρη Ποταμίτη

2η παράσταση, ώρα 11.00π.μ.
2ο ΓΕΛ Αλεξάνδρειας
«Δον Κιχώτης» του Μιγκέλ ντε Θερβάντες Σααβέδρα

3η παράσταση, ώρα 1.30μ.μ.
2ο Γυμνάσιο Γιαννιτσών & 2ο ΓΕΛ Γιαννιτσών
«Μια άλλη Ελένη, με χιούμορ, γραμμένη κι αστεία παιγμένη»
του Βασιλειάδη Ιωάννη

4η παράσταση, ώρα 3.30μ.μ.
3ο Γυμνάσιο Βέροιας
«Ηχοϊστορίες του δάσους»
Διασκευή από το βιβλίο «Τα παραμύθια της μουσικής» της Λιλής Λαμπρέλλη

methodos orizontio

https://www.pliroforiodotis.gr/index.php/news/society-menu/education-menu/92749-smarteching-education-4

meta morfo22

protonio ban egraf

savantidou ban

ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΠΡΟΤΥΠΟ

sidiropoulos

studio 69