Ο πολύ άστοχος ΑΟΚ έχασε στο Μακροχώρι από τη Νίκη Βόλου (φωτογραφίες, video)

Εντός έδρας ήττα με 60-67 γνώρισε από τη Νίκη Βόλου ο ΑΟΚ. Ήταν ένα ματς που έμεινε χαμηλά στο σκορ και στοίχησε στον ΑΟΚ η κακή επιθετική του συμπεριφορά. Πολλά χαμένα σουτ, ακόμη και κάτω από το καλάθι εμπόδισαν την Βεροιώτικη ομάδα να επιστρέψει στο ματς όταν αυτό βρισκόταν στα κρίσιμα τελευταία του λεπτά.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο και έληξε ισόπαλο. Ο ΑΟΚ μπήκε πιο ζωηρά στο ματς και προηγήθηκε με 12-6 στο 4’ όμως η έλλειψη πόντων μέσα από την ρακέτα και τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας στα περιφερειακά σουτ έδωσαν την δυνατότητα στη Νίκη Βόλου να ανακάμψει. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 8’ (12-12) και πέρασαν με 14-18 στο 12’. Από εκεί και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το ματς κύλησε σχεδόν πόντο – πόντο ενώ το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια.

Στο δεύτερο μέρος ο ΑΟΚ έλεγξε τον ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο και είχε το προβάδισμα. Προηγήθηκε με 37-33 στο 22’ και 46-41 στο 26’. Όμως και πάλι στο σκοράρισμα δεν είχε υψηλά ποσοστά και ο αντίπαλος όχι μόνο διατηρήθηκε στο παιχνίδι αλλά και στην εκπνοή του δεκαλέπτο πέρασε μπροστά και στην έναρξη του τετάρτου δεκαλέπτου πέρασε με 49-53.

Η Νίκη συντήρησε το μικρό προβάδισμά της και στο 36’ ανέβασε το σκορ στο 56-62’. Ο ΑΟΚ ήταν πολύ άστοχος επιθετικά, έχασε πόντους κάτω από το καλάθι και είδε τη Νίκη να περνά με 59-64 στο 39’ και 60-66 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Εκεί ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

ΑΟΚ Βέροιας (Τούσας): Τρουμπούκης, Ουσουτζόγλου 2, Σισμάνης 1, Γκανάς, Βλάχος 23 (2), Μαυρίδης 14, Καπνάς, Βοργιατζίδης, Λέφας 3, Μπαρμπαρούσης, Χατζηλαμπρινός, Γιαννουζάκος 17 (2).

Νίκη Βόλου (Πρέκας): Διγενής 2, Παπαζήσης, Γεωργίου 2, Αναγνωστόπουλος 2, Καφάσης 2, Κουτίνας 18, Τσαβές 7, Βλήτσιος, Τσώλης 9 (1), Παπακώστας 21, Τοκατλίδης 4.

Δεκάλεπτα: 14-12, 33-33, 49-51, 60-67