Με βαριά εντός έδρας ήττα ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Φίλιππος (φωτογραφίες)

Με εντός έδρας ήττα ξεκίνησε την σεζόν ο Φίλιππος. Δυο ματς της πρεμιέρας ηττήθηκε με από το Ανατόλια. Αγωνιστικά, ο Φίλιππος έμεινε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ και δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση στους Θεσσαλονικείς.

Ο Φίλιππος δεν είχε λύσεις στο σκοράρισμα ενώ στον αντίποδα δεν κατάφερε να σταματήσει τους αντιπάλους του. Το Ανατόλια, προηγήθηκε με 16-21 στο 8' και έκλεισε το ημίχρονο με 18-27. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους Βεροιώτες. Έμειναν χωρίς πόντο για έξι λεπτά και είδαν τον αντίπαλο να ξεφεύγει με 18-37. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έκλεισαν το ημίχρονο με 27-49.

Τα πράγματα πήγαν προς χειρότερο στο δεύτερο ημίχρονο για τον Φίλιππο. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν καλύτερα και ανέβασαν την διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (29-61 στο 26'). Στο υπόλοιπο διάστημα του παιχνιδιού, το Ανατόλια κατέβασε ρυθμό αλλά διατήρησε την διαφορά του ψηλά.

Διαιτητές: Φακίτσας-Γερακίνης

Δεκάλεπτα: 18-27, 27-49, 42-69, 61-81

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος, Σουτζόπουλος 8 (1), Σισμάνης, Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος 1, Βαλλιος, Κοθράς 26 (3), Καβαργύρης 4, Παραπούρας 9 (2), Καντάρκος 13.

Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Νικολαΐδης 8 (2), Στεφανίδης, Αμπατζιάς 8 (2), Αράπης 1, Γαλανίδης 3 (1), Μουρατίδης, Κωνσταντινίδης 3, Ξενιτίδης 5 (1), Κιγμέτογλου 17, Ζώτος 7 (1), Μπρόζος 10 (1), Καραποστόγλου 19 (4).