Ήττα "μαχαιριά" για ΑΟΚ από Καλαμπάκα

Εντός έδρας ήττα από την Καλαμπάκα, με 73-79 γνώρισε στο Μακροχώρι ο ΑΟΚ. Αν και το ματς ήταν στα μέτρα του ΑΟΚ, η Βεροιώτικη ομάδα παρά το πολύ καλό ξεκίνημά της, δεν βρήκε τις λύσεις για να ελέγξει το ματς και να φτάσει στη νίκη.

Ο ΑΟΚ στο ξεκίνημα εκμεταλλεύτηκε την νωθρή εικόνα της Καλαμπάκας και προηγήθηκε με 14-0 στο 4’. Από μια λάθος πάσα, που έφερε το πρώτο καλάθι των φιλοξενουμένων και μετά, οι γηπεδούχοι έχασαν την συγκέντρωσή τους και κάνοντας την μια λάθος επιλογή μετά την άλλη, έδωσαν την ευκαιρία στον αντίπαλο να απαντήσει με το ίδιο σερί και να γράψει το 14-14 στο 7’.

Από εκεί και μετά και μέχρι το ημίχρονο, το ματς πήγε με τις δυο ομάδες κοντά στο σκορ και το προβάδισμα να αλλάζει συνέχεια χέρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Καλαμπάκα πήρε το πάνω χέρι. Προηγήθηκε με 40-46 στο 21’ και διατήρησε το προβάδισμα. Ο ΑΟΚ μείωσε 50-51 στο 27’ και ισοφάρισε 54-54 στο 29’. Οι φιλοξενούμενοι όμως, απάντησαν και πέρασαν με 54-59 στο 30’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι παρά την πίεση του ΑΟΚ διατήρησαν το προβάδισμά τους και έφτασα στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-23, 40-43, 54-59, 73-79

Διαιτητές: Ηλιόπουλος, Τσάνταλη

ΑΟΚ: (Ηλιάδης) Τρομπούκης 2, Καραθανάσης, Ουσουλτζόγλου 6 (2), Γκσνάς 11 (3), Βλάχος 18 (1), Μαυρίδης 21 (2), Ντουλαβέρης, Κασαμπαλής 6, Ιωαννίδης 3, Στοΐτσης, Χατζηλαμπρινός, Χαραλαμπίδης 6.

ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ: (Κωνσταντινίδης) Μασάδης 22 (1), Παουλεάνου 6 (1), Σπανός 8 (2), Γαϊτανίδης 6, Ρέπας, Τούλας, Γκαντιάς 15 (1), Οικονόμου, Παπακώστας 20 (1), Κιουρτζίδης 2.