Δεύτερη νίκη για τον Φίλιππο - Λύγισε στο Μακροχώρι την Καρδίτσα

Την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε την Κυριακή ο Φίλιππος. Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, επικράτησε με 85-77 της Καρδίτσας.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο. Οι Βεροιώτες προηγήθηκαν με 12-5 στο ξεκίνημα αλλά οι φιλοξενούμενοι κάλυψαν την διαφορά κι έκλεισαν το δεκάλεπτο με 22-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Καρδίτσα προηγήθηκε με 27-32 στο 15' αλλά ο Φίλιππος πλησίασε 40-43 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, η Καρδίτσα διατήρησε το πάνω χέρι και πέρασε με 41-49 και 44-55 στο 24'. Ο Φίλιππος ανέβασε την απόδοσή του, πλησίασε στο σκορ κι έκλεισε το δεκάλεπτο με 62-65.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν του Φιλίππου. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν γρήγορα και πήραν το προβάδισμα στο σκορ. Στο 34' ο Κοθράς σημείωσε τρίποντο κι έγραψε το 71-67 και ακολούθησε ο Βάλλιος που έγραψε το 74-67. Ο Φίλιππος κράτησε το προβάδισμά του, σημείωσε το 80-73 στο 38’ με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 82-77 46’’ πριν το τέλος όμως ο Φίλιππος δεν λύγισε και πήρε την μεγάλη νίκη με 85-77.

Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Ντούρας-Μπακάλης (Καλότσης)

Δεκάλεπτα: 22-22, 40-43, 62-65, 85-77

Φίλιππος (Γκίμας): Τσούκας 4 (1), Βάλλιος 13 (4), Ελευθεριάδης, Κοθράς 22 (2), Παραπούρας 9 (2), Σουτζόπουλος 10 (1), Καντάρκος 16 (1), Φιλιππόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 11 (2).

Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 6, Γράβας 29 (2), Παππάς, Κακλαμάνος 15 (4), Παπαδόπουλος, Ερμείδης 3, Θέος 7, Καλλές 2, Τριανταφύλλου 15 (3).