Νίκες για Αετούς και Μελίκη

Μια πολύ σημαντική νίκη, με πολυδιάστατο χαρακτήρα, σημείωσαν σήμερα στη Φλώρινα οι Αετοί Βέροιας.

Η ομάδα της Ημαθίας επικράτησε με 63-61 του τοπικού Αριστοτέλη και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής (πρώτης για τον δεύτερο γύρο) έφτασε στην 7η θέση.

Ακολουθεί το ρεπό, που αναμένεται να λειτουργήσει ευεργετικά, καθώς λίγα 24ωρα πριν τον αγώνα στη Φλώρινα, πραγματοποιήθηκε αλλαγή στην τεχνική ηγεσία και ως εκ τούτου, ο νέος προπονητής θα έχει την ευκαιρία να δουλέψει με τους παίκτες στις προπονήσεις, ενόψει του επόμενου αγώνα και συγκεκριμένα στις 9/2 στη Βέροια με την Αναγέννηση Καρδίτσας.

Το σημερινό παιχνίδι, στο ντεμπούτο του Μάριου Γεωργιάδη στον πάγκο των Αετών, είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι. Φυσιολογικό άλλωστε, καθώς ο Αριστοτέλης ήθελε μόνο τη νίκη ώστε να παραμείνει πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού όπως επίσης και η ομάδα της Ημαθίας, που μετά τις συνεχόμενες ήττες, βρέθηκαν σε δυσχερή θέση.

Το σκορ εναλασσόταν για 25 περίπου λεπτά (πρώτο δεκάλεπτο 17-15, ημίχρονο 31-33), με τους Αετούς να ανεβάζουν την απόδοση τους στο τρίτο δεκάλεπτο και να παίρνουν διαφορά που έφτασε και στο +8

Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν στα τελευταία λεπτά, “ροκάνισαν” σταδιακά τη διαφορά και έφτασαν σε απόσταση αναπνοής.

Η ψυχραιμία όμως των “ασπρόμαυρων” σε καθοριστικά σημεία αλλά (κυρίως) το καλάθι του Μαραπίδη, 3” πριν το τέλος, έγειραν τη πλάστιγγα στο τέλος, με αποτέλεσμα να έρθει η 6η φετινή νίκη για τους Αετούς, που τους δίνει διαφορετική ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.

Πρώτος σκόρερ των Αετών ήταν ο Μανώλης Σταυρουλάκης, που σημείωσε 14 και τον ακολούθησαν οι Κωστής Γκεκόπουλος και Κώστας Κουσιάντζας που σημείωσαν από 9.

Τα δεκάλεπτα : 17-15, 31-33, 45-53, 61-63

Αριστοτέλης Φλώρινας : Τσιώγκας 13 (2), Τσιάμης 17 (4), Παπαγρηγορίου 2, Γκόνος 6 (1), Γκουτζιομήτρος 17, Σαββίδης 6 (1)

Αετοί Βέροιας : Τρομπούκης, Αναστασιάδης, Σιδηρόπουλος 8 (2), Γκανάς, Γκεκόπουλος 9, Γιαννουζάκος 2, Μαραπίδης 7 (1), Σταυρουλάκης 14 (3), Κουσιάντζας 9, Αλευρίδης 6 (1), Ιωσηφίδης 8 (2)

Η Μελίκη

Άνετη ήταν η επικράτηση της Μελίκης επί του Φαίακα Κέρκυρας με 95-78. Οι φιλοξενούμενοι πρόβαλαν αντίσταση στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο μέρος, η Μελικη πάτησε...γκάζι και ξέφυγε στο σκορ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-26, 49-43, 73-54, 95-78

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Χατζηκώστας

ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 31(1), Μπόγιας, Στοϊτσης 28(2), Μαγαλιός 2, Πεϊμανίδης 3(1), Ρογγότης 4, Εσερπόγλου 5(1), Λαπατούρας 8, Ημερίδης 14, Παπαδόπουλος, Τζιώρος.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Παπαγίκας): Τσιτσές 21, Παπαγίκας 19(3), Αυγερινός 7(2), Σκούρτης 11, Μικρομάνης 3, Βάγιας 8, Φουσέκης 9(1).