Έχασε από την Δάφνη ο Φίλιππος

Με ήττα επέστρεψε στο πρωτράθλημα ο Φίλιππος. Ύστερα από έναν αμφίρροπο αγώνα, η Βεροιώτικη ομάδα ηττήθηκε από την Δάφνη Δαφνίου με 72-69.

Στα τελευταία 13,5 δευτερόλεπτα κρίθηκε ο αγώνας Δάφνη Δαφνίου – Φίλιππος Βέροιας με τα διαδοχικά τρίποντα των Ελευθεριάδη, Ζαραϊδώνη. Η ομάδα του Χρήστου Μπλατσιώτη 13,5” πριν το τέλος βρισκόταν πίσω στο σκορ με 69-66 αλλά ο Δάνης Ελευθεριάδης με τρίποντο “βόμβα” έκανε το σκορ 69-69.

Οι γηπεδούχοι όμως με σουτ του Αριστοτέλη Ζαραϊδώνης 3,5” πριν από τη λήξη έγραψαν το τελικό 72-69. Γενικά το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ.

Αγωνιστικά, ο Φίλιππος μπήκε στο ματς και πάλεψε στα ίσια το παιχνίδι. Είχε το πάνω χέρι σε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού και προβάδισμα στο πρώτο και τρίτο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στις λεπτεμέριες και πήραν το ματς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 34-30, 48-51, 72-69

Διαιτητές: Τσιμπούρης-Ρίζος-Νάστος

ΔΑΦΝΗ Δ. (Καλαμπόκης): Σκόρδος 16 (1), Μαλέλης 12 (2), Καννάς 2, Καραΐσκος 2, Σούμαν 2, Τσορμπατζόγλου 2, Τζουγκαράκης 8, Μπήλιος, Μπέμπης 8 (2/7τρ.), Ζαραϊδώνης 12 (1), Στεφανίδης 8 (1τρ., 2κλ.).

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. (Μπλατσιώτης): Τσεσμετζίδης, Ντόβας 15 (3/12τρ.), Ελευθεριάδης 20 (1), Κοθράς 12 (1/8τρ.), Παραπούρας 5 (1/6τρ.), Σουτζόπουλος 11 (17ασ.), Πιλκούδης 5, Καραγεωργίου 1.

Α2 - 6η αγωνιστική

Δάφνη Δαφνίου - Φίλιππος Βέροιας 72-69

Απόλλωνας Πάτρας - Ελευθερούπολη 97-82

Τρίτωνας - Καρδίτσα 91-85

Μαρούσι - Ψυχικό 62-69

Αμύντας - Πανερυθραϊκός 58-73