Έχασε από το Ψυχικό ο Φίλιππος (βίντεο)

Την ήττα με 61-75 γνώρισε στο Μακροχώρι από το Ψυχικό ο Φίλιππος. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι στα τρίποντα και στο τελευταίο δεκάλεπτο άνοιξαν την διαφορά στο σκορ.

Το Ψυχικό, εκμεταλλευόμενο το επιμέρους 2-15 με το οποίο ολοκλήρωσε το 1ο ημίχρονο, μετέτρεψε το 22-15 (11’) σε 24-30 (20’) και δεν είδε ξανά την πλάτη των γηπεδούχων μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Η ομάδα του Γιώργου Ρεμεντέλα ευστόχησε σε 10 από τα 18 τρίποντα που επιχείρησε στο 2ο ημίχρονο (ενώ είχε 2/11 στο 1ο), ένα στοιχείο που επί της ουσίας έκανε τη διαφορά στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά το προβάδισμα μετά το 15ο λεπτό (23-25), ξέφυγαν με διαφορά 14 πόντων στο 35’ (48-62) και έφτασαν χωρίς πολλά προβλήματα στη 2η συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη τους.

Ο Φίλιππος, με τον Θέμη Κοθρά να βρίσκεται σε κακή ημέρα, κυμάνθηκε πάλι σε ρηχά νερά στον επιθετικό τομέα. Μόνο ο Δημήτρης Σουτζόπουλος (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και ο Δάνης Ελευθεριάδης (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) διακρίθηκαν από τους γηπεδούχους, που έκαναν 14 λάθη, σούταραν με ποσοστό 34% συνολικά και δεν εκμεταλλεύτηκαν ούτε τα 13 ριμπάουντ παραπάνω που μάζεψαν (37-24), καθώς είχαν 12/29 σουτ μέσα από τη ρακέτα.

Φίλιππος Βέροιας - Ψυχικό 61-75

Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Αγραφιώτης Ιωάν.-Τζιοπάνος Γιώρ.

Δεκάλεπτα: 18-15, 24-30, 40-48, 61-75
Φίλιππος Βέροιας (Μπλατσιώτης): Καραγεωργίου 2, Νικάι, Τσεσμετζίδης, Ντόβας 11 (2), Ελευθεριάδης 14 (7/8 βολές, 2/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Κοθράς 1 (1/4 βολές, 0/8 σουτ, 8 ασίστ, 4 λάθη), Παραπούρας 10 (2), Σουτζόπουλος 18 (6/9 βολές, 6/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Καντάρκος, Πιλκούδης 5.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Φραγκούλης, Παπανικολάου 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Δελίδης 12 (4/6 τρίποντα), Τσούτσος, Κιούσης, Μιλεντίγιεβιτς 17 (4/8 τρίποντα), Τσουργιάννης Δ. 2, Μαστόρος 2, Κυρίτσης 29 (4/7 βολές, 8/14 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μαρίνος, Αναγνωστόπουλος, Ιορδάνου 6.

14. Φίλιππος Βέροιας 0-4 (238-316) 4

* Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα.
* Στο 2ο γύρο θα συνεχίσουν οι ομάδες που θα τερματίσουν στις πρώτες οκτώ θέσεις της βαθμολογίας.