Έχασε στο Μαρούσι ο Φίλιππος

Την ήττα με 99-78 γνώρισε στο Μαρούσι ο Φίλιππος. Η Βεροιώτικη ομάδα αντιστάθηκε ένα ημίχρονο αλλά στην επανάληψη λύγισε κι έχασε την επαφή με το σκορ.

Η ομάδα των βορείων προαστίων βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα από μακρινή απόσταση, καθώς ευστόχησε σε 16 από τα 37 τρίποντα που επιχείρησε και νίκησε εύκολα τον Φίλιππο 99-78, σε εξ αναβολής ματς για την 4η αγωνιστική της Α2.

Το Μαρούσι μάζεψε 14 ριμπάουντ παραπάνω (36-22), μοίρασε 28 ασίστ, έκανε μόνο 9 λάθη και είχε πρωταγωνιστές τους Στασινό, Γκαγκαλούδη, με τον πρώτο να αγγίζει μάλιστα το τριπλ-νταμπλ, καταγράφοντας 17 πόντους, 10 ασίστ, 8 ριμπάουντ, αλλά και 5 κλεψίματα!

Ο Δάνης Ελευθεριάδης (20 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Φίλιππου, ο οποίος άντεξε για ένα ημίχρονο, αλλά πλήρωσε ακριβά τόσο την κακή περιφερειακή του άμυνα και τα 17 λάθη που έκανε, όσο και την επιλογή του να ακολουθήσει το up tempo μπάσκετ των γηπεδούχων στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Διαιτητές: Τσιμπούρης-Χριστινάκης-Μαρινάκης

Δεκάλεπτα: 26-19, 47-46, 77-64, 99-78

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Τσιότρας 8, Στασινός 17 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα), Παπαγιάννης 4 (7 ριμπάουντ), Σουρλής 3 (1), Προίσκος 11 (3), Κανέλλης 3 (1), Χατζηδάκης 13 (6/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπαγεωργόπουλος 4, Αρνόκουρος 5 (1), Δούκας, Κουλιός 2, Γκαγκαλούδης 29 (7/13 τρίποντα, 7 ασίστ).

Φίλιππος Βέροιας (Μπλατσιώτης): Τσεσμετζίδης 1, Ντόβας 12 (2 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Ελευθεριάδης 20 (7/11 σουτ), Νικάι, Κοθράς 12 (2), Παραπούρας 9 (3), Σουτζόπουλος 14, Πιλκούδης 4, Καραγεωργίου 6.