Έχασε από την Ελευθερούπολη ο Φίλιππος

Δυο πρόσωπα παρουσίασε κόντρα στην Ελευθερούπολη ο Φίλιππος. Στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά αποτελεσματικός και είχε τον έλεγχο του ματς ενώ αντίθετα στο δεύτερο μέρος δεν κατάφερε να ακολουθήσει στον ρυθμό του αντιπάλου και ηττήθηκε με 77-92.

Ο Φίλιππος ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο. Πήρε το πάνω χέρι στο σκορ και προηγήθηκε με 24-12 στο 9', 30-16 στο 12' και 35-18 στο 14'. Η Ελευθερούπολη ισορρόπησε στο τελευταίο πεντάλεπτο του β' δεκάλεπτου, βρήκε σκορ, ψαλίδισε την διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο με 46-39.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι. Περιόρισαν τον Φίλιππο και πήραν το προβάδισμα στο σκορ. Στο 24' οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με 48-51 και στο 28' με 55-62.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Ελευθερούπολη διατήρησε τον έλεγχο και διεύρυνε την διαφορά στο σκορ. Συγκεκριμένα προηγήθηκε με 63-73 στο 34' και 73-85 στο 38'. Ο Φίλιππος δεν βρήκε τις λύσεις για να επιστρέψει στο σκορ και η διαφορά παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Το παιχνίδι ήταν ανά διαστήματα αρκετά δυνατό, με τις εντάσεις να μην λείπουν, γεγονός που οδήγησε τους διαιτητές ν’ αποβάλουν τον πρόεδρο της διοικούσας επιτροπής των γηπεδούχων Ηλία Λαζό, αλλά και τον Θοδωρή Τσιλούλη από πλευράς των φιλοξενούμενων στο 37’ μετά από λογομαχία που είχαν οι δυό τους!

Ιδιαίτερα συγκινητικές στιγμές εκτυλίχθηκαν λίγο πριν την έναρξη του παιχνιδιού όταν παίκτες, παράγοντες φίλοι και γνωστοί απέτισαν φόρο τιμής στον προπονητή του Φιλίππου Βέροιας Δημήτρη Γκίμα για τον ένα χρόνο από τον αδόκητο χαμό του αφήνοντας λουλούδια σε κάδρο με την φωτογραφία που υπήρχε στο γήπεδο ενώ αποκαλύφθηκε στον τοίχο του γηπέδου η φανέλα του ως παίκτης με το νούμερο 10 και το νέο όνομα της αίθουσας “Δημήτρης Γκίμας”.

Δεκάλεπτα: 28-16, 46-39, 61-66, 77-92

Διαιτητές: Θεοδώρου-Γραικός-Αγραφιώτης Γρ. (Παπαδόπουλος Θ.)

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Μπλατσιώτης): Καραγεωργίου 2, Νικάι, Τσεσμετζίδης, Ελευθεριάδης 28 (3τρ., 7ρ.), Πιπεράκης 3, Πολυμένης, Κοθράς 10 (2τρ, 10ρ.), Παραπούρας 6 (1), Σουτζόπουλος 21 (2), Πιλκούδης 7.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Παπαδόπουλος): Παπασάβογλου 2, Μπάτσος, Τσιλούλης 24 (5), Τσουμάνης, Ράπτης 7, Σταμπουλής 8 (1), Ερμείδης 13 (1), Χαρίτογλου, Δημάκος 3 (1), Χάλαρης 11 (1τρ., 11ρ.), Σιγκούνας 9 (1τρ, 11ρ,), Νίκου 15 (4τρ, 8ασ.).

14. Καβάλα** 1-11 (805-954) 13

* Με αστερίσκο οι ομάδες που έχουν εξασφαλίσει μαθηματικά θέση στο 2ο γύρο του πρωταθλήματος.
** Με διπλό αστερίσκο οι ομάδες που έμεινανι μαθηματικά εκτός 8άδας και δεν θα συνεχίσουν στο 2ο γύρο.
- Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα.