Από νίκη σε νίκη ο Φίλιππος

Την 2η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και την 1η εντός έδρας πέτυχε πριν από λίγο η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας απέναντι στην ομάδα του Κόροιβου Αμαλιάδας για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας ανδρών. Η ομάδα του Κουρουζίδη παίζοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο καλύτερη άμυνα, διαχειρίστηκε καλύτερα τις φάσεις και διατηρώντας την διαφορά που απέκτησε στα τελευταία λεπτά πήρε το ροζ φύλλο.

Πολύ δυνατό το πρώτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, με άμυνες σε όλο το γήπεδο. Η ομάδα του Κουρουζίδη στο 4’ προηγήθηκε με 10-6 όμως οι φιλοξενούμενοι με 0-5 πέρασαν μπροστά με 10-11. Παπαρεγκας και Γκαβασιάδης ανέβασαν την διαφορά για τον Κόροιβο στο +4 (12-16) αλλά Παραπούρας και Κοθράς με 2 τρίποντα και βολές αντίστοιχα, έβαλαν και πάλι τον Φίλιππο μπροστά με 20-16 σκορ με το οποίο τελείωσε το δεκάλεπτο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν κακό, με τις δυο ομάδες να χάνουν αρκετές προσπάθειες είτε από την περιφέρεια είτε κάτω από το καλάθι. Ο Κόροιβος ισοφάρισε στο 11′ σε 20-20 αλλά επόμενο καλάθι μπήκε μετά από 5 περίπου λεπτά από τους φιλοξενούμενους με την κατάσταση να παραμένει ίδια μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου που βρήκε ισόπαλες τις δυο ομάδες 27-27.

Στην επανάληψη ο Φίλιππος ξέφυγε στο σκορ με 5 πόντους (32-27). Η ομάδα του Δελέγκου μείωσε σε 32-31. Στο 25’ σειρά από τρίποντα με Ντόβα από τον Φίλιππο και Μαστρογιαννόπουλο από τον Κόροιβο με το σκορ στο 27′ να γίνεται 42-37. Ο Κόροιβος ισοφάρισε στο 28’ σε 42-42. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έδειξε τον Κόροιβο μπροστά στο σκορ με 44-45

Στο 32’ ο Παραπούρας κέρδισε φάουλ από το τρίποντο και με εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 49-45. Ο Ιατρίδης με ατομική ενέργεια ανέβασε την διαφορά στο +6 (51-45) αναγκάζοντας τον Δελέκα να πάρει τάϊμ. Παίζοντας πολύ καλή άμυνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 36′ να ξεφύγουν στο σκορ με 55-48 ξεσηκώνοντας την κερκίδα. Ο Φίλιππος με πολύ καλές άμυνες κατάφερε να κρατήσει την διαφορά και να πάρει την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα με 66-60

Δεκάλεπτα : 20-16, 27-27, 44-45, 66-60

Διαιτητές : Συμεωνίδης-Μπακάλης και Θεοδώρου

Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης) : Μόρας, Νικαϊ, Ντόβας 17(3), Ελευθεριάδης 10, Πουλιανίτης, Κοθράς 10(1), Παραπούρας 9(2), Σουτζόπουλος 4, Ντρεκάλοβιτς 8, Ιατρίδης 2, Πιλκούδης , Γαρέζος 6(2).

Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 12(1), Μίτροβιτς 7(2), Ναούμης 2, Ετζιάκα, Κατσαβόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 21(4), Κάππος, Μιχαλούτσος 4, Τάταρης 10, Μαστόρος , Γκαβασιάδης 4, Νάνος.

15. Οίακας Ναυπλίου 0-2 (99-208) 2

* Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.

* Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

Η επόμενη αγωνιστική (1η - 3/11, 17:00)