Έχασε στις λεπτομέρειες ο Φίλιππος

Στις λεπτομέρειες έχασε από το Παγκράτι ο Φίλιππος. Ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι από την αρχή έως το τέλος αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Παγκράτι ήταν πιο αποτελεσματικό στα κρίσιμα σημεία και κέρδισε με 51-55.

Επί 40 λεπτά οι δύο ομάδες αντάλλαξαν το προβάδισμα 10 φορές και άλλες τόσες το σκορ ήταν ισόπαλο, ενώ καμία δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη των επτά πόντων (27-20 στο 13’). Τόσο “κλειστό” ήταν το ματς στη Βέροια, όπου δεν σημειώθηκε ούτε ένα καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο (οι δύο ομάδες είχαν μαζί 0/6 αιφνιδιασμούς), με τον μεν Φίλιππο να σουτάρει με ποσοστό 27,1% και το δε Παγκράτι με 35,1%.

Οι Τσουργιάννης (17 πόντοι), Χαϊκάλης (15 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι από το Παγκράτι (2-5), το οποίο ακολουθούσε σταθερά στο σκορ από το 8’ έως το 23’, αλλά κατόρθωσε να κρατήσει χωρίς καλάθι τον Φίλιππο (3-5) από το 34’ έως το 39’, κάνοντας το σκορ 49-53 στο 38’. Ο Ντόβας έδωσε τέλος στην ανομβρία των γηπεδούχων στο 1’24’’ (51-53), αλλά ο Κοθράς δεν βρήκε στόχο σε τρίποντο στα 43’’ και ο Τσουργιάννης έγραψε το τελικό σκορ με 2/2 βολές στα 11’’, χαρίζοντας στους “ροσονέρι” την 4η νίκη σε πέντε επισκέψεις στη Βέροια.

Διαιτητές: Μαραμής-Ελευθεριάδης-Γεωργούλης

Δεκάλεπτα: 19-17, 30-28, 41-43, 51-55

Δάφνη Δαφνίου - Πανερυθραϊκός 62-80

Διαιτητές: Καλογερόπουλος Φ.-Ζιώγας-Αναστασίου

Δεκάλεπτα: 11-24, 23-45, 42-63, 62-80

Δάφνη Δαφνίου (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου 14 (2/4 τρίποντα, 3/7 δίποντα, 2/2 βολές, 4 λάθη), Μπήλιος 2, Κεχρής 9 (1/3 τρίποντα, 9 ασίστ, 8 λάθη), Γιαννόπουλος 4, Stanojevic 19 (5/6 βολές, 4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μούσα 9, Περδικάρης 5 (6 ριμπάουντ, 5 λάθη).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μωραΐτης 13 (3/6 τρίποντα, 2/5 δίποντα, 5 κλεψίματα), Καλλιανιώτης (3 κλεψίματα), Ντουζίδης 5 (1), Κωστόπουλος 7 (2), Σκάνδαλος 10 (6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιαουρτόγλου, Καμπουρίδης 10 (1), Παπανικολάου 11 (3), Τσάμης 2, Σταματογιάννης 9 (1), Καλογερίας 6 (10 ριμπάουντ), Ευστρατίου 7 (1).

15. Οίακας 0-7 (397-686) 7

* Εκκρεμεί ο αγώνας Τρίτωνας - Αμύντας (6η αγωνιστική, 1/12, 17:00)

* Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.
* Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (9η, 4/12, 17:00)