Άνετη νίκη του Φιλίππου επί του Οίακα

Εύκολο απόγευμα για την ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας, (αγωνίστηκε χωρίς τους Ευθύμη Κοθρά και τον Δημήτρη Σουτζόπουλο που ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς) η οποία νίκησε την μαχητική ομάδα του Οίακα Ναυπλίου με σκορ 105-63 στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας. Η ομάδα του Κουρουζίδη παρουσιάστηκε συγκεντρωμένη και χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα πήρε την 5η της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Βέροιας προηγήθηκε στο 2’ με 5-0 αλλά έδωσε χώρο στους φιλοξενούμενους οι οποίοι ισοφάρισαν στο 4’ (5-5). Οι ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρις το 8ο λεπτό όπου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μερμίγκη σε 14-12. Ο Φίλιππος από εκείνο το σημείο και μετά πάτησε γκάζι, πίεσε σε όλο το γήπεδο και με σερί 9-0 έκλεισε το δεκάλεπτο με 23-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού έγινε πιο γρήγορος, η πίεση και η ευστοχία των παικτών του Φιλίππου απέδωσε καρπούς και το σκορ στο 12’ έγινε 29-18. Η διαφορά στο 16′ αυξήθηκε στους 15 πόντους (40-25).  Πολλές χαμένες προσπάθειες για την ομάδα του Κουλουριώτη που δεν μπορούσε να βρει λύσεις για να μειώσει το σκορ, παρόλο τις συνεχείς αλλαγές στο σχήμα της ομάδας. Ο Φίλιππος συνέχισε να προελαύνει (48-27 στο 19’) και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 56-29.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλισε διαδικαστικά με την ομάδα του Φιλίππου, έχοντας το προβάδισμα και διαφορά ασφαλείας, να παίζει πιο ελεύθερα. Στο 26’ το σκορ έδειχνε 71-41, στο 29’ 80-46 σκορ και το δεκάλεπτο τελείωσε με 82-46.

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης, Τσιαπλής, Εκίζογλου

Δεκάλεπτα: 23-12, 56-29, 82-46, 105-63

Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Νικάι 2, Ντόβας, Ελευθεριάδης 20 (2), Πουλιανίτης 20 (1), Παραπούρας 10 (1), Drekalovic 17 (1), Ιατρίδης 18 (2), Πιλκούδης 4, Γαρέζος 14 (2).

Οίακας (Κουλουριώτης): Μιχόπουλος 16 (4), Τσάκος 4, Σκλήκας 2, Τουρλής 4, Μαργέλης 6, Χάχαλος 8, Μερμίγκης 17, Λιάκος 6.

15. Οίακας 0-12 (716-1221) 12

* Εκκρεμούν οι αγώνες Καρδίτσα - Ελευθερούπολη (11η αγωνιστική, 2/2), Καβάλα - Καρδίτσα (12η αγωνιστική, 9/2).
* Η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου προβιβάζεται απευθείας στην Basket League. Οι επόμενες τέσσερις (θέσεις 2-5) θα συμμετάσχουν στα playoffs, από τα οποία θα προκύψει η δεύτερη ομάδα, που θα προβιβαστεί.
* Οι τελευταίες δύο ομάδες της κανονικής περιόδου υποβιβάζονται απευθείας στη Β’ Εθνική. Οι ομάδες που θα καταταγούν στις θέσεις 10-13, θα συμμετάσχουν στα playouts, μέσω των οποίων θα υποβιβαστούν άλλες δύο στη Β’ Εθνική.

H EΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (14Η - 29/1, 17:00)