Επέστρεψε στις νίκες ο Φίλιππος

Στις νίκες επέστρεψε ο Φίλιππος. Το Σάββατο το απόγευμα επικράτησε της Καβάλας με 59-54 και πήρε τους δυο βαθμούς. Στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Βεροιώτες μετέτρεψαν το 43-46 σε 53-46 στο 37' και "καθάρισαν" το ματς.

Αγωνιστικά, ο Φίλιππος ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, πήρε προβάδισμα στο σκορ αλλά η Καβάλα ανέκαμψε, ισορρόπησε το παιχνίδι και πήγε στα αποδυτήρια με αέρα τριών πόντων (24-27). Στο δεύτερο μέρος το ματς ήταν αμφίρροπο. Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου η Καβάλα προηγήθηκε με 43-46 αλλά ο Φίλιππος έκανε ένα σερί 10-0, πέρασε με 53-46 στο 37' και συντήρησε το προβάδισμά του στο τελευταίο τρίλεπτο.

Διαιτητές: Γερακίνης, Ξέρας, Χατζημπαλίδης

Δεκάλεπτα: 17-10, 24-27, 40-44, 59-54

Φίλιππος Βέροιας (Κουρουζίδης): Ντόβας 2, Ελευθεριάδης 9, Πουλιανίτης, Κοθράς 2, Παραπούρας 3 (1), Σουτζόπουλος, Drekalovic 16 (4), Ιατρίδης 11 (1), Πιλκούδης, Γαρέζος 16 (1).

Καβάλα (Πενταζίδης): Αμπατζάς 11 (1), Καψαλός 10 (2), Πρασίνης 1, Ζαρκαδούλας 3, Ράπτης 2, Αγγελάκος 11 (3), Οκεκουόγεν 16, Μπανάσας.

15. Οίακας 0-14 (835-1472) 14

* Εκκρεμούν οι (2) αγώνες Αμύντας - Καρδίτσα (14η αγωνιστική, 16/2, 17:00), Οίακας - Δάφνη Δαφνίου (14η αγωνιστική, 16/2, 17:00).

H EΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (17Η - 19/2, 17:00)