Νίκες για Αετούς και ΑΟΚ επί Ανατόλια και Καστοριά

Δυο στα δυο για τις ομάδες της Βέροιας στην Γ' Εθνική. Ο ΑΟΚ κέρδισε την Καστοριά στο Μακροχώρι με 76-71 και οι Αετοί επικράτησαν με 65-71 του Ανατόλια στην Θεσσαλονίκη.

Ανατόλια-Αετοί Βέροιας 65-72

Σε ένα παιχνίδι-ορισμός του ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα για 37 περίπου λεπτά, οι Αετοί παρουσιάστηκαν ως όφειλαν αμυντικά κι αυτό αποδείχτηκε περίτρανα στην 4η περίοδο. Στο διάστημα αυτό, οι παίκτες του Ντάνη Τυριακίδη δέχτηκαν μόλις τέσσερις πόντους(!), στοιχείο που αποδείχτηκε το κλειδί της σημερινής νίκη, κόντρα σε μια άκρως μπασκετική ομάδα, με πλούσιο ταλέντο.

Δεκάλεπτα : 16-17, 32-32, 61-58, 65-72

Διαιτητές: Γκέκας-Λυτροσυγκούνης

Ανατόλια (Τασούδης) : Δημητρόπουλος 19(4), Κογκαλίδης 3(1), Ιατρίδης 11, Χρυσανθάκης Χ. 2, Χρυσανθάκης Θ. 11(1), Βελισσαρίου 3(1), Ντολόπουλος 8, Καρανώτας 8.

Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης) : Λιόλιος 14(2), Ζιαμπάκας, Γκανάς, Γκίτκος 2, Τσιόγκας 9, Λέφας, Τσακαλέρης 17(1), Μαυρίδης 23(3), Λαζαρίδης 3(1), Γαβριηλίδης, Ιωσηφιδης 4

ΑΟΚ Βέροιας-ΑΣ Καστοριάς 76-71

Στο πρώτο μέρος η Καστοριά είχε τον έλεγχο και συντήρησε διαφορά στο σκορ με διψήφια τιμή. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως ο ΑΟΚ αντέδρασε. Έπαιξε πολύ καλή άμυνα (περιόρισε τον αντίπαλο στους 5 πόντους), κάλυψε την διαφορά στο σκορ και πήρε ένα προβάδισμα πέντε πόντων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Βεροιώτικη ομάδα διατήρησε το προβάδισμά της και σημείωσε μια μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-29, 37-48, 58-53, 76-71

Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Γιατρόπουλος

ΑΟΚ Βέροιας (Γκαμούρας): Καμπέρης 22(3), Μέλλιος 8, Ντουλαβέρης 10(1), Κοτζαμπάσης, Κασαμπαλής 14, Τριχόπουλος 10(3), Κοχλιαρίδης, Κόγκας, Χαραλαμπίδης 12(1).

ΑΣ Καστοριά (Καραταγλίδης): Χότζα 19(1), Μπέγος 11(1), Κέδρος 3, Παπαμαργαρίτης 6(1), Βλάχος 11(2), Τερσενίδης 12(2), Μονοβασίλης, Καλαϊτζίδης 3(1), Παπαγεωργίου, Κορομπίλιας 2, Παντελίδης, Παπαδημητρίου 2.