Έχασε στο Αγρίνιο και υποβιβάστηκε ο Φίλιππος

Ήττα (73-62) για την ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας από την αντίστοιχη του Αγρινίου για τα playoff της Α2 κατηγορίας και με την ήττα αυτή υποβιβάζεται στην Β’ Εθνική κατηγορία μετά από 3 συνεχόμενα χρόνια παρουσίας στην Α2.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Καλαμπάκου ξέφυγε στο σκορ με 0-7 στο 2′ και στο 5′ έκανε το double σκορ (6-12). Οι παίκτες του Φιλίππου παίζοντας πολύ καλή άμυνα ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι και το 8′(13-16) σημείο στο οποίο οι γηπεδούχοι μετά από κάποια λάθη που έκαναν οι παίκτες του Φιλίππου ισοφάρισαν σε 16-16 και πέρασαν μπροστά με 17-16. Τελικό σκορ του δεκαλέπτου 17-17.

Με 5 πόντους του Ελευθεριάδη στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου ο Φίλιππος ξέφυγε και πάλι στο σκορ με 17-20 αλλά ο Τσούκας από πλευράς γηπεδούχων με τρίποντο μείωσε σε 20-22. Η ομάδα της Βέροιας με σερί 0-10 έκανε στο 16′ το 20-30 και στο 18’ο Κοθράς με τρίποντο έβαλε για πρώτη φορά την Βέροια μπροστά΄α με +11 (25-36) Το προβάδισμα του Φιλίππου διατηρήθηκε μέχρι το ημίχρονο με σκορ 31-38.

Διαφορετική εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο με την ομάδα του Αγρινίου να πατάει γκάζι να μειώνει σε 44-45 στο 26′ και να περνάει μπροστά με 48-45 εκμεταλλευόμενοι την έλλειψη συγκέντρωσης από τους παίκτες του Φιλίππου. Το σκορ στο 30′ έγινε 58-50 και η διαφορά ανέβηκε στο 37′ στους +13 (70-57). Η ομάδα του Καλαμπάκου δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στο υπόλοιπο χρόνο που απέμεινε και έχασε με τελικό σκορ 73-63.

Διαιτητές: Κάρδαρης, Μηλαπίδης, Ζιώγας

Δεκάλεπτα: 17-17, 31-38, 58-50, 73-62

Φίλιππος Βέροιας (Καλαμπάκος): Νικάι, Ντόβας, Ελευθεριάδης, Πουλιανίτης, Κοθράς, Παραπούρας, Σουτζόπουλος, Ντρεκάλοβιτς, Ιατρίδης, Πιλκούδης.

Αγρίνιο (Παπαδόπουλος): Τσρνιτς, Τσούκας, Μήτσου, Κυριλής, Κουρουπάκης, Μπαλός, Νικολαΐδης, Γκάτζιος.