Έχασε στην Καβάλα ο Φίλιππος

filippos kavala kasampalis

Την ήττα με 69-59 γνώρισε ο ο Φίλιππος στην Καβάλα. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, ξέφυγαν πολύ νωρίς στο σκορ και από το πρώτο μέρος δημιούργησαν μια διαφορά ασφαλείας που τους οδήγησε σε μια άνετη επικράτηση. Απο την άλλη ο Φίλιππος έχασε την επαφή με το σκορ πολύ νωρίς και δεν μπόρεσε να επιστρέψει ποτέ στο ματς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και ξέφυγαν με 23-6 στο πρώτο Δεκάλεπτο. Εκεί φάνηκε η διαφορά των δυο αντιπάλων. Το ματς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με την Καβάλα να έχει λύσεις στην επίθεση σε αντίθεση με τους Βεροιωτες. Έτσι το σκορ έγινε 34-13 στο 15' και 41-24 στο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος δεν έκρυβε εκπλήξεις. Η Καβάλα έπαιξε όσο χρειαζόταν για να συντηρήσει την διαφορά της (50-36 στο 27' και 59-46 στο 36') κι έφτασε άνετα στη νικη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-6, 41-24, 54-42, 69-59
Διαιτητές: Παφίλης-Παπαγερίδης-Θεοδώρου
ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Κρστέφσκι 3, Καράμπουλας 12 (1), Τότσιος 7, Καλαμπάκας 6, Κατσαρές 2, Καραποστόλου 9 (3), Αγγελακόπουλος 2, Παπαρέγκας 5 (1), Γκέλιος 5 (1), Χαρισμίδης 7, Βελισσαρίου 3 (1), Καλαϊτζίδης 8 (2τρ., 2ασ, 4κλ.).
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Πεταλωτής, Μάρτινς 6 (12ρ.), Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 11 (1τρ., 7ρ., 3κλ.), Δεληγιώργης 4 (0/6δ,, 4/6β.., 3 ασ, 4κλ.), Πλιούκας 3 (0/9δ., 3/4β.), Γκιουλέκας 3, Κασαμπαλής 7 (8ρ.),  Αργύρης 5 (1), Τριχόπουλος 9 (1), Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 11 (1).