Νέα νίκη των Αετών, κέρδισε η Αλεξάνδρεια, αναβολή στο Ζαφειράκης - ΑΟΚ

Με τα ματς της 13ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα στην Α' κατηγορία της ΕΚΑΣΚΕΜ. Οι Αετοί κέρδισαν εύκολα τον Βαφύρα με 68-45 ενώ η Αλεξάνδρεια κέρδισε τον Αιγινιακό με 59-49. Το Ημαθιώτικο ντέρμπι Ζαφειράκη - ΑΟΚ αναβλήθηκε λόγω εργασιών στο γήπεδο της Νάουσας.

Αετοί Βέροιας – Βαφύρας Δίου 68-45

Παίζοντας άμυνα για…σεμινάριο, οι Αετοί Βέροιας νίκησαν τον ΓΑΣ Βαφύρας, στην αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι παίκτες του Ανδρέα Οκλαλιώτη είχαν εξαιρετική αγωνιστική συμπεριφορά στο σημερινό παιχνίδι του ΔΑΚ «Βικέλας» και δεχόμενοι μόλις 45 πόντους, έφτασαν εύκολα στην 12η φετινή νίκη.

Ειδικά το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό για τους γηπεδούχους, διάστημα στο οποίο δέχτηκαν 14 πόντους(!), έξι από τους οποίος στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ακολούθησε το καθιερωμένο rotation από τον προπονητή των Αετών, χρησιμοποιώντας όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του.

Τα δεκάλεπτα : 22-8, 38-14, 53-30, 68-45

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης) : Λυκοστράτης, Πάππου 2, Μπουζίκας 2, Σιδηρόπουλος 6, Πετρόπουλος 2, Λέφας 5, Κολέτσας 2, Γιαμπατζίδης 11 (1), Ιωσηφίδης Κ. 15 (3), Παπαδόπουλος Ι.Μ. 9, Ιωσηφίδης Μ. 14 (3)

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαράπτσης) : Αγοραστός 2, Μπαλαρμάς 17, Καραμπατάκης 5, Αυτζόγλου, Σιώκας 7 (1), Λαμπονίκος, Κάλλιος, Τσιμητρής 3 (1), Βαβάτσιουλας 11 (1)

Αλεξάνδρεια – Αιγινιακός 59-49

Η Αλεξάνδρεια με πολύ καλή άμυνα στο πρώτο μέρος είχε τον έλεγχο του ματς και συντήρησε μια διαφορά στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και πλήσίασαν στο σκορ αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αλεξάνδρεια πήρε και πάλι τον έλεγχο, ξέφυγε και έφτασε στην επικράτηση.

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Νικολαΐδης.

Δεκάλεπτα: 15-7, 24-15, 39-36, 59-49.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ: (Τσοπουρίδης) Πουρλιοτόπουλος 4, Μουλγκέτσι 4, Μπατιάκας, Παντοφλίδης 15 (3), Τσοπουρίδης, Καρκανιάς 18 (1), Ματόπουλος, Πρόιος 4, Καραγιάννης 4, Παπουλίδης 10 (1).

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: (Βουλκίδης) Στεργιόπουλος, Κατσιάνος 14 (3), Κουλαουζίδης 2, Στάμος 4, Μπακογλίδης 3, Λαδένης 16, Ζελενίτσας, Βουλκίδης 10.