Με όπλο την άμυνα, έκαμψε την αντίσταση της Κομοτηνής ο Φίλιππος

Με όπλο την σφιχτή του άμυνα, ο Φίλιππος έκαμψε την αντίασταση της Κομονητής και επέστρεψε στις νίκες. Οι Βεροιώτες κράτησαν τους αντιπάλους τους στους τέσσερις πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και έκαναν την ανατροπή κερδίζοντας με 48-47.

Αν και το παιχνίδι δεν ξεκίνησε τόσο άσχημα, σταδιακά οι δύο ομάδες αύξησαν δραματικά τα ποσοστά αστοχίας τους. Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στον Φίλιππο, ο οποίος βρέθηκε να προηγείται με 16-11, ενώ το υπόλοιπο του ημιχρόνου κυριάρχησαν οι φιλοξενούμενοι που με το επιμέρους 9-21 του δευτέρου δεκαλέπτου κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 25-32.

Μάλιστα, η Κομοτηνή συνέχισε στον ίδιο ρυθμό διευρύνοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, ωστόσο κάπου στα μέσα της περιόδου επήλθε και πάλι ισορροπία, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να υπερασπιστούν το προβάδισμά συνεχίζοντας στο +6 και το 37-43.

Τα πάντα κρίθηκαν στο πολύ κακό τέταρτο δεκάλεπτο. Με το επιμέρους σκορ της περιόδου στο 11-4, ο Φίλιππος κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει εν τέλει τη νίκη με 48-47 που τον διατηρεί μόνο δεύτερο στον βαθμολογικό πίνακα.

Διαιτητές: Λόρτος, Παπαθανασίου, Τσαρδούλιας Τ.

Δεκάλεπτα: 16-11, 25-32, 37-43, 48-47

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Κάτζος 8 (2), Ελευθεριάδης 12 (1), Αποστολίδης Α. 12 (3), Ξενιτίδης, Μπένας 4, Κοτσανος 6, Φλιάτης 2, Μελαδιανός 2, Αποστολίδης Ε. 2.

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Αρχιμανδρίτης 12 (2), Χριστοδούλου 5, Περρής 8, Ναλμπάντης 6 (2), Μπίλιος, Δρέλλας 6, Φιλοξενίδης 8 (1), Κάλτσος 2, Κάφφκε, Χωματάς.