Κέρδισε στην Καλαμαριά ο Φίλιππος

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Φιλίππου από την Καλαμαριά. Ελέγχοντας το παιχνίδι σε όλο το 40λεπτο, επικράτησε της Αρετσούς με  77-85

Ο Φίλιππος έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα στο πρώτο μέρος. Αν και δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα. Στο δεύτερο μέρος η Βεροιώτικη ομάδα «άνοιξε» την διαφορά στο σκορ και την συντήρησε μέχρι το φινάλε.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, σε χαμηλό τέμπο ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες, με τον Φίλιππο να παίρνει το προβάδισμα στο καλάθι, νικώντας στο πρώτο δεκάλεπτο με 15-13. Στον ίδιο ρυθμό, αλλά πιο αποτελεσματικές συνέχισαν το ημίχρονο οι δύο ομάδες, με το σύνολο του Ευθύμη Κοθρά να διευρύνει στο +4 τη διαφορά του και να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενο με 41-37.

Το τρίτο ήταν και το καλύτερο δεκάλεπτο για την Βεροιώτικη ομάδα, η οποία πέτυχε 29 πόντους και έφτασε τη διψήφια διαφορά, παίρνοντας ένα προβάδισμα που έμοιαζε ασφαλείας, δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Η Αρετσού δεν είχε τις απαντήσεις κι έτσι ο αγώνας έληξε με τον Φίλιππο Βέροιας να παίρνει το “ροζ φύλλο” νικώντας με 85-77.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμην των 57 θυμάτων του τραγικού σιδηροδρομικού δυστυχήματος των Τεμπών.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Γεωργούλης-Γιαννούλης

Δεκάλεπτα: 13-15, 37-41, 60-70, 77-85

Αρετσού Καλαμαριάς (Πετρόπουλος): Κυφωνίδης 31 (2), Βλάσιος 12 (3), Βάνης 14 (2), Ρόπουτης 6, Φλιώνης, Καλούδης, Καπόνης 3 (1), Πλιούκας 6(2), Ντίαθ 5.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 23 (1), Αποστολίδης 11 (3), Κοτσανος 6, Ξενιτίδης 16 (4), Κάτζος 15 (3), Μπένας 5, Μελαδιανός 7 (1), Φλιάτης 2.