Έκανε το πρώτο βήμα ο Φίλιππος

Την πρώτη νίκη στους αγώνες της σειράς των πλέι οφ επί της Γέφυρας σημείωσε ο Φίλιππος. Επικράτησε με 77-73 στην παράταση και σημείωσε το 1-0 στην σειρά. Η σειρά θα μεταφερθεί στην Γέφυρα το Σάββατο.

Αγωνιστικά ο Φίλιππος είχε τον έλεγχο του ρυθμού και ένα μικρό προβάδισμα αλλά η Γέφυρα δεν άφησε την διαφορά να ανοίξει και έμεινε κοντά στο σκορ. Στα κρίσιμα τελευταία λεπτά το ματς ήταν ντέρμπι. Στο τέλος ο Φίλιππος προηγήθηκε με 64-62 αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με 2/3 εύστοχες βολές. Στα τρία τελευταία δευτερόλεπτα, ο Φίλιππος επιχείρησε τρίποντο αλλά αστόχησε.

Στην παράταση ο Φίλιππος πήρε το πάνω χέρι και στο τέλος με δυο εύστοχες βολές ανέβασε το σκορ στο 77-73. Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν τρίποντο στην εκπνοή αλλά αστόχησαν.

Δεκάλεπτα: 22-17, 38-34, 50-47. 64-64 (κ.α) 77-73

Διαιτητές: Γερακίνης-Μαραμής-Παζώλης

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 25 (2), Αποστολίδης 4, Ξενιτίδης 13 (2), Κάτζος 6 (1), Καραγιώργος 8 (2), Φλιάτης 3 (1), Μπένας 14 (1), Μελαδιανός 4.

ΜΓΣ Γέφυρας (Δαδάλας): Χρυσόπουλος 15 (1), Καλαϊτζίδης 7 (1), Φόρογλου 9 (1), Σιώπης 12 (2), Μαλανδρής 5, Βακουφτσής 8 (1), Κελεσίδης 11 (1), Παππάς 4, Λαμπρόπουλος, Στράτος 2.