Έχασε στην Γέφυρα ο Φίλιππος - Την Τετάρτη στην Βέροια το τελευταίο ραντεβού

Την ήττα με 74-72 γνώρισε στην Γέφυρα ο Φίλιππος. Αν και είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης έδειξε "αυτοκτονικές" τάσεις και έχασε το ματς. Η Γέφυρα ισοφάρισε την σειρά σε 1-1 και η πρόκριση θα κριθεί την Τετάρτη στην Βέροια.

Ο αγώνας ξεκίνησε ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν “σώμα με σώμα” και στο πρώτο δεκάλεπτο τον Φίλιππο να “οδηγεί την κούρσα” με 22-20. Η απόδοση της Βεροιώτικης ομάδας ανέβηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και μαζί με αυτήν η διαφορά στο σκορ, αφού με το επιμέρους 24-19, ο Φίλιππος πήγε στα αποδυτήρια όντας στο +7.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες μπήκανε πιο χαλαρά και στην τρίτη περίοδο δεν προσέφεραν θέαμα, με το 12-9 υπέρ της Γέφυρας να μην αρέσει, αλλά να κρατάει τον Φίλιππο σε θέση οδηγού με το σκορ στο 51-55.

Όπως και να έχει, η διαφορά ήταν “εύθραυστη” και παρόλο που ο Φίλιππος κατάφερε να τη διευρύνει, τελικά δεν “καθάρισε” την πρόκριση. Οι παίκτες του Ευθύμη Κοθρά παθαίνοντας ένα αγωνιστικό “μπλακ-άουτ” είδαν το σκορ στα τελευταία δύο λεπτά να ανατρέπεται, με τη Γέφυρα να κερδίζει με 74-72.

Διαιτητές: Ντούρας-Πράττος-Γεωργούλης

Δεκάλεπτα: 20-22, 39-46, 51-55, 74-72

ΜΓΣ Γέφυρας (Δαδάλας): Χρυσόπουλος 17(3), Καλαϊτζίδης 9(3), Βακουφτσής 11(2), Φόρογλου 8(1), Στράτος, Τσιροπούλης, Σιώπης 7(1), Μαλανδρής 9(1), Κελεσίδης 6, Παππάς 7.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 18(3), Αποστολίδης 8(2), Ξενιτίδης 18(4), Κάτζος 11(1), Φλιάτης 5, Καραγιώργος, Μπένας 9, Μελαδιανός 3(1).