Έχασε από την Αριδαία ο ΑΟΚ (φωτογραφίες, βίντεο)

Έχασε στο ντέρμπι κορυφής ο ΑΟΚ. Η Βεροιώτικη ομάδα υποδέχθηκε την Αριδαία στο Μακροχώρι ήταν όμως άστοχη σε κρίσιμα σημεία του ματς και ηττήθηκε με 66-73.

Στο ξεκίνημα, η Αριδαία μπήκε με ένα γρήγορο 0-5 στο 4’ και διατήρησε το πάνω χέρι στο σκορ (8-12 στο 7’). Ο ΑΟΚ αντέδρασε προς το τέλος του δεκαλέπτου, ισοφάρισε στο 9’ (12-12) και πέρασε στο 10’ με 14-12.

Η Αριδαία μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο δεκάλεπτο (18-23 στο 16’) αλλά ο ΑΟΚ βλέποντας την αντίπαλο να ξεφεύγει στο σκορ απάντησε με ένα 6-0 και πέρασε με 24-23 στο 18’. Οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετά περιφερειακά σουτ στην συνέχεια και η Αριδαία πέρασε ξανά στο σκορ και έγραψε το 25-32 στο 19’. Με τρίποντο του Τυριακίδη ο ΑΟΚ μείωσε σε 28-32.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΑΟΚ ήταν πιο αποτελεσματικός στο 3ο δεκάλεπτο. Πέρασε μπροστά με τρίποντο του Γιαννουζάκου (33-32) στο 22’ και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Στο 25’ οι γηπεδούχοι έγραψαν το 42-38 και στο 27’ το 46-40. Στο τελευταίο τρίλεπτο, η Αριδαία μείωσε και έκλεισε το δεκάλεπτο με 50-48.

Με τρίποντο στο 31’ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με 50-51. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του ΑΟΚ και με ένα μικρό ξέσπασμα ξέφυγαν με 54-62 στο 34’. Ο ΑΟΚ επέστρεψε και μείωσε σε 62-64 στο 38’ αλλά δέχθηκε ένα τρίποντο και βρέθηκε ξανά πίσω με 62-67. Εκεί ο ΑΟΚ δεν είχε απάντηση και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με 62-70 στα 40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Εκεί ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Η Αριδαία ανέβασε την διαφορά στο 64-73 και ο ΑΟΚ έκλεισε το ματς με 66-73.

Δεκάλεπτα: 14-12, 28-32, 50-48, 66-73

Οι πόντοι του ΑΟΚ : Τρομπούκης 16, Ουσουλτζόγλου 2, Χρυσάφης, Γκανάς 2, Καπνάς 8, Τυριακίδης 6 (2), Μάντσος 13, Λέφας 5, Γκεκόπουλος, Γιαννουζάκος 14 (2)

Ευχαριστήριο για την παρουσία του κόσμου

Η διοίκηση του ΑΟΚ Βέροιας, το τεχνικό τιμ και οι καλαθοσφαιριστές της ομάδας ευχαριστούν θερμά τους φιλάθλους που έδωσαν βροντερό παρόν στο σημερινό παιχνίδι με αντίπαλο τον ΦΟ Αριδαίας. Μπορεί η ήττα να μας υποσκέλισε στη δεύτερη θέση, όμως το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη και ελπίζουμε στο τέλος να πανηγυρίσουμε όλοι μαζί την άνοδο στη Γ Εθνική"