Στον τελικό της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ η Μελίκη - Ισοφάρισε η Αλεξάνδρεια

Δυσκολεύτηκε στο Αιγίνιο η Μελίκη ωστόσο κατάφερε να κερδίσει με 65-66, συνέχισε το φετινό αήττητο σερί της και το πιο σημαντικό, προκρίθηκε στον τελικό της Α' ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αποφασισμένος μπήκε στον αγώνα ο Αιγινιακός, ο οποίος περιόρισε την επιθετική λειτουργία της Μελίκης και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 17-12. Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 35-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μελίκη αντέδρασε και κατάφερε να εξανεμίσει της διαφορά που είχε αποκτήσει ο Αιγινιακός, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες στους σαράντα οκτώ πόντους στο τέλος της περιόδου. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και την Μελίκη να καταφέρνει να κατακτήσει στις λεπτομέρειες το ροζ φύλλο αγώνα με 65-66, ανατρέποντας το προβάδισμα του Αιγινιακού με 65-63 στα τελευταία δευτερόλεπτα και τον Σαζακλίδη να σημειώνει το νικητήριο καλάθι 5,5″ πριν τη λήξη και με τον Αιγινιακό να αστοχεί στην τελευταία του επίθεση.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος – Παπαγερίδης.

Δεκάλεπτα: 17-12, 35-28, 48-48, 65-66.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας 6, Κατσιάνος 8 (1), Αργυρόπουλος 14 (2), Παπαμιχαήλ 4, Δεμερτζής, Κοιλιάς, Στογιαννόπουλος 7 (1), Εξαρχόπουλος, Βουλτσίδης 24 (1), Κιρκιντζώτης, Μελίδης, Στάμος 2.

ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 11, Μαυρίδης 18 (3), Κυριακού 6 (1), Σαζακλίδης 10, Παπαδόπουλος, Μαγαλιός, Στακτάρης, Παπαρόσης, Σταυρουλάκης 10, Μπούθας Κοτζαμπάσης 9 (1), Ρογγότης 2.

Ισοφάρισε η Αλεξάνδρεια

Η Αλεξάνδρεια επικράτησαν με 78-72 της Αριδαίας, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Α’ φάσης των playo×s της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να αποδίδουν εξαιρετικά στην επίθεση και την Αλεξάνδρεια να προηγείται με βραχεία κεφαλή (22-21) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η Αριδαία ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο, γεγονός που της έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων (40-45) στο πρώτο μισό του αγώνα.

Οι παίκτες της Αλεξάνδρειας μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι να ισοφαρίσουν την σειρά και κατάφεραν να βρεθούν ξανά μπροστά στο σκορ και να προηγούνται με 61-60 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η γηπεδούχος ομάδα διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, έφτασε στη νίκη με το τελικό 78-72 ισοφαρίζοντας την σειρά, η οποία θα κριθεί το ερχόμενο Σάββατο στην Αριδαία.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Ταρενίδης Κ.

Δεκάλεπτα: 22-21, 40-45, 61-60, 78-72.

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Γκένογλου): Κατσανεβάκης 7, Παπαγερίδης 10, Πουρλιοτόπουλος 8 (2), Γιοβανόπουλος 13 (1), Παντοφλίδης 8, Σιτσάνης 10 (1), Τερζίδης, Καρκάρας 16, Καραγιάννης 6, Πρόιος.

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Τριανταφύλλου, Βασίλογλου, Μπίνος, Τοπαλίδης 14, Αργυρός, Μπεγλόπουλος 7, Παπαβραάμ 5 (1), Αβραμίδης 9 (1), Τόσκας, Μακρόπουλος 25 (2), Υποδηματόπουλος, Καρνάβας 12.