Στον τελικό του κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ η Αλεξάνδρεια

Στον τελικό του κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ προκρίθηκε η Αλεξάνδρεια. Επικράτησε με 61-56 της ΑΓΕ Πιερίας και θα διεκδικήσει το κύπελλο με αντίπαλο την Αριδαία.

Η Αλεξάνδρεια ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στον αγώνα. ομάδα της Ημαθίας πήρε το προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης και η ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου τη βρήκε να προηγείται με 21-14.

Η ΑΓΕ Πιερίας ισορρόπησε τον αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 35-25 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το παιχνίδι ήρθε σε ισορροπία στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς η ομάδα της Κατερίνης ήταν καλύτερο στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τους παίκτες του Ανδρέα Οκλαλιώτη να προηγούνται με 45-44 στη λήξη της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Αλεξάνδρεια επέβαλε ξανά το παιχνίδι της φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 61-56.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 21-14, 35-25, 45-44, 61-56.

ΓΑΣ Αλεξάνδρειας (Οκλαλιώτης): Μπαλιάκας 6, Σταυρόπουλος, Αβραμίδης 3, Πουρλιοτόπουλος 5 (1), Σιδηρόπουλος 3 (1), Παντοφλίδης, Σιτσάνης, Παπαγερίδης 8 (1), Μπίσκας 15 (1), Πρόιος, Καραγιάννης 3, Καρκάρας 18 (1).

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Καρυώτης, Μωυσίδης 8 (3), Καραγιάννης 9 (2), Μέλιος 10, Ξαφένιας, Χαρισσόπουλος 10, Τζουνίδης, Παυλίδης 2, Κουρκούτας 17 (1), Βλάχος, Αδαμίδης.