Πήρε το ντέρμπι η Αλεξάνδρεια - Πρώτη ήττα για τους Αετούς

Ένα δραματικό σε εξέλιξη ματς παρακολούθησαν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο Κλειστό του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας. Ο τοπικός ΓΑΣ επικράτησε με 69-64 των Αετών Βέροιας, έπειτα από 5λεπτη παράταση, με το σκορ του κανονικού αγώνα να είναι 61-61.

Περιττό να αναφέρουμε πως το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τις δύο ομάδες να δικαιώνουν τη βαθμολογική τους θέση έπειτα από 9 αγωνιστικές.

Η ομάδα της Αλεξάνδρειας είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγούνταν καθ όλη τη διάρκεια του. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, οι Αετοί ανέβασαν στροφές, βελτίωσαν εντυπωσιακά την άμυνα τους (δέχτηκαν μόλις 10 πόντους) και σημειώνοντας 22 έφτασαν το σκορ στο 46-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως, ο ΓΑΣ σημείωσε ορισμένα καθοριστικά καλάθια και σε συνδυασμό με την αστοχία των φιλοξενούμενων σε καθοριστικά σημεία, το ματς απέκτησε δραματικό χαρακτήρα.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τον ΓΑΣ να έχει την ευκαιρία να πάρει το ροζ φύλλο 5 δεύτερα πριν το τέλος, αλλά το 61-61 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Στην 5λεπτη παράταση, οι γηπεδούχοι σημείωσαν 8 πόντους έναντι τριών των νεοφώτιστων, με αποτέλεσμα να επέλθει η πρώτη ήττα για τους Βεροιώτες, που είναι η πρώτη όχι μόνο της φετινής σεζόν αλλά και η παρθενική σε πρωτάθλημα από την ίδρυση τους!

Τα δεκάλεπτα : 20-12, 31-24, 41-46, 61-61 παράταση, 69-64

ΓΑΣ Αλεξάνδρειας : Μπαλιάκας 11, Μπίσκας 4, Σιδηρόπουλος 21 (1), Πουρλιοτόπουλος 6 (1), Παντοφλίδης 7, Σιτσάνης 5, Παπαγερίδης 4, Καρκάρας 8, Καραγιάννης 3, Αβραμίδης, Κελετζής

Αετοί Βέροιας : Τσιμτσιρίδης 2, Παπαδόπουλος Δ. 17 (2), Γκεκόπουλος 14, Χρυσάφης 7 (1), Ιατρού, Παπαδόπουλος Γ. 2, Χατζηχαρίσης 9, Κασάπης, Ιωσηφίδης 13

Ανακοίνωση ΔΣ Αετών Βέροιας :

"Η διοίκηση του Κ.Σ. Αετοί Βέροιας συγχαίρει τον ΓΑΣ Αλεξάνδρειας για τη σημερινή του νίκη και του εύχεται καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα. Απέδειξε πως δίκαια συγκαταλέγεται στα φαβορί για την άνοδο στις Εθνικές κατηγορίες.

Για την ομάδα μας, "έσπασε" ένα σερί που διατηρούσαμε από τα "γεννητούρια" μας, ωστόσο άπαντες στην ομάδα γνωρίζουμε πως και η ήττα είναι στοιχείο του αθλητισμού.

Η σημερινή εμφάνιση ήταν μέτρια, δεν είχαμε καθαρό μυαλό σε καθοριστικά σημεία του αγώνα και μας μένει η πικρία για το ότι η πρώτη μας ήττα επήλθε και από αποφάσεις "εξωγενών" (αλλά τόσο απαραίτητων για να διεξαχθεί ένας αγώνας) παραγόντων.

Συνεχίζουμε την προσπάθεια και παραμένουμε πιστοί στο πλάνο μας, χωρίς να αλλάζουμε κατεύθυνση.

Άλλωστε, πως μπορούμε να το κάνουμε όταν μετράμε μόλις 18 μήνες ζωής!"