Πρώτη ήττα για την Αλεξάνδρεια

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε η Αλεξάνδρεια. Η Ημαθιώτικη ομάδα ήταν άστοχη και έχασε με 75-59.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και προηγήθηκαν με 11-6 στο 6' αλλά η Αλεξάνδρεια ισορρόπησε και μείωσε στον πόντο. Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια έγιναν πιο αποτελεσματικοί και σε συνδυασμό με την αστοχία του αντιπάλου πέρασαν με 26-18 στο 15' και 30-20 στο 18'.

Η Αλεξάνδρεια αντέδρασε και μείωσε 38-33 στο 24' αλλά η προσπάθειά τους δεν είχε συνέχεια. Η ΑΓΕ Πιερίας ξέφυγαν ξανά και έκλεισε το δεκάλεπτο με 52-36. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συντήρησαν την διαφορά τους και έφτασαν άνετα στη νίκη.

Διαιτητές: Ντόγκας – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 13-12, 35-22, 52-36, 75-59.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Παπάς, Μωυσίδης 19 (3), Χαρισσόπουλος 10 (1), Μέλιος 2, Ποζναχίδης, Βαφόπουλος 16 (1), Βουλγαράκης 11 (3), Καρυώτης, Κουρκούτας 13, Ζαπαντιώτης, Αδαμίδης, Βαϊτσόπουλος.

Αλεξάνδρεια (Σιδηρόπουλος): Μπαλιάκας 4, Αβραμίδης 2, Σιδηρόπουλος 9 (1), Πουρλιοτόπουλος 4, Νταμτσόπουλος 2, Παντοφλίδης 4, Σιτσάνης 9 (1), Παπαγερίδης, Καρκάρας 4, Πρόιος 5, Μπίσκας 10, Καραγιάννης 6.