Πρεμιέρα με άνετη νίκη για τον ΑΟΚ

Με νίκη ξεκίνησε την σεζόν ο ΑΟΚ. Επικράτησε στην Κατερίνη των Πανθήρων και 52-66 και πήρε τους πρώτους του βαθμούς.

Ο ΑΟΚ δεν μπήκε καλά στο ματς και βρέθηκε να χάνει με 8-0 ωστόσο γρήγορα ισορρόπησε το παιχνίδι. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο πόντο και στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου, σημείο στο οποίο η ομάδα της Ημαθίας έτρεξε ένα σερί δέκα πόντων και προηγήθηκε με 23-31 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΑΟΚ κράτησε χωρίς σκορ για δέκα λεπτά τον αντίπαλο και ξέφυγε με 27-47 στο 18' και προηγήθηκε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 37-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Τριχόπουλου έφρασαν τη διαφορά στους είκοσι πέντε πόντους (37-62) στο 32’ 47” με τους Πάνθηρες να μην εγκαταλείπουν την προσπάθεια και να μειώνουν με ένα σερί δέκα πόντων σε 47-62 στο 35’ 49”, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 52-66 υπέρ του ΑΟΚ Βέροιας.

Διαιτητές: Ντόγκας – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 16-12, 23-31, 37-53, 52-66.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Παπαδόπουλος 3 (1), Κωνσταντόπουλος 4, Ιορδανίδης 3 (1), Μπούσμπουρας 4, Αδαμόπουλος 8, Κιρκιντζώτης 3, Ψαρρού 6, Καλαϊτσίδης 11 (3), Καρακασίδης 9 (1), Κουτσικάς, Μουρίκας, Σπαθάρας 1.

ΑΟΚ Βέροιας (Τριχόπουλος): Ουσουλτσόγλου 17 (2), Καραθανάσης 6, Γκίτκος 4, Αβραμίδης 7 (1), Ιωαννίδης 6, Τριχόπουλος 6 (1), Χρήστου, Χαραλαμπίδης 13, Κασαμπαλής 7.