Κέρδισε τον Κεραυνό Άσπρου ο ΑΟΚ

aok

Εύκολη νίκη για την αντρική ομάδα του Α.Ο.Κ. Βεροίας στην επανέναρξη του πρωταθλήματος της Α΄κατηγορίας Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ. Κέρδισε με 73-60 την ομάδα του Κεραυνού Άσπρου σε ένα μέτριο σε γενικές γραμμές παιχνίδι.

Μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα που έδωσε στην βεροιώτικη ομάδα ένα προβάδισμα 10 τουλάχιστον πόντων από το τρίτο λεπτό του παιχνιδιού, το παιχνίδι πήρα διαδικαστικό χαρακτήρα.

Η ομάδα της Βέροιας έπαιξε με όλους τους παίκτες της από πολύ νωρίς και στο ξεκίνημα της επανάληψης η διαφορά ξέφυγε και από τους 20 πόντους.Η αντίδραση του Κεραυνού ήρθε στο 4ο δεκάλεπτο και σταδιακά μείωσε την διαφορά μέχρι και 6 πόντους (61-56) στο 39ο λεπτό.Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα οι παίκτες του Α.Ο.Κ. αποκατέστησαν με συνεχής επιτυχημένες προσπάθειες την διαφορά του αγώνα.

Διαιτητές: Ντόγκας Ευ. - Μητώνας

Δεκάλεπτα: 21-11, 40-28, 57-44, 73-60.

Α.Ο.Κ. ΒΕΡΟΙΑ: (Τούσας) Χρυσάφης 7(1), Καπνάς 4, Χρυσής 5(1) , Γκανάς 7(1), Ναμίδης , Πάππου 2,Ιατρού 14, Ιωσηφίδης 14(2), Ουζούνης , Γκεκόπουλος 17, Χατζής , Τσέος 3.

Παιδικό

Στην προτελευταία αγωνιστική για την α΄φάση του παιδικού πρωταθλήματος , η ομάδα του Α/Ο/Κ/ Βέροιας κέρδισε πολύ εύκολα με 68-34 την Έδεσσα 2011 στην πρωτεύουσα της Πέλλας.

Οι νεαροί αθλητές του Κώστα Καπνά μετά το πρώτο μουδιασμένο 10λεπτο πάτησαν γκάζι και με καταπληκτική άμυνα στο β΄μέρος έχτισαν μια μεγάλη διαφορά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να χρησιμοποιηθούν αρκετή ώρα όλοι οι αθλητές της ομάδας.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μποϊτσης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 111-17, 25-35, 29-54, 34-68.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Α.Ο.Κ. ΒΕΡΟΙΑ: (Καπνάς): Δελιόπουλος Γρ. 2, Φραντζής Μαρ.6, Λάντζος Στ. 6, Τσανακτσής Μιχ. , ΧηΛευτέρης-Μιχαλάς Λευτ. 19, Στεργιούλας Αγγ. 14, Αλεξανδρής Ακ. 4, Ουσουλτζόγλου, Μπαρμπαρούσης Μιχ. 5 , Παπαγιάννης Αντ. 4,Ταλιώνας Χρ.6,Ταλιώνας Ηλ., Συντίλας 2 .

Κορασίδες

Σε αγώνα που είχε αναβληθεί στις 13/12 και πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 7/1 με αντίπαλο την Α.Γ.Ε.Πιερίας , η ομάδα κορασίδων του Α.Ο.Κ. γνώρισε την ήττα με 64-32 από την πολύ καλή κατερινιώτικη ομάδα. Παρόλα αυτά τα κορίτσια του Θωμά Τούσα πάλεψαν φιλότιμα και έδωσαν ότι καλύτερο μπορούσαν για να σταθούν αξιοπρεπώς στον αγωνιστικό χώρο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:Χατζηζαρίσης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 06-15 ,12-28, 18-26, 32-64.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
Α.Ο.Κ. ΒΕΡΟΙΑ: (Τούσας):Καραγιάννηη Χριστίνα 2,Παπαβασιλείου Κάλη, Κουτριάφτεβα Ειρήνη 4, Ρέτζιου Βάσια , Ασιατίδου Βασιλικη 22, Μάντσιου Θεοδώρα 4, Στεφανίδου Φωτεινη, Τσιτάκη Μαρία .