Στην κορυφή Αετοί και Ζαφειράκης

Με τα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα στην Α' κατηγορία της ΕΚΑΣΚΕΜ. Οι Αετοί κέρδισαν και τον Αιγινιακό, ο ΑΟΚ επικράτησε στην Αλεξάνδρεια και ο Ζαφειράκης νίκησε εύκολα την ΑΚΕ Πιερίας.

ΑΕΤΟΙ - ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ 73-57

Η ομάδα της Πιερίας δυσκόλεψε αρκετά τους γηπεδούχους στο σημερινό ματς, διαβάζοντας σωστά το παιχνίδι τους. Η διαφορά δεν ξέφυγε ποτέ στο πρώτο ημίχρονο, με τους Αετούς να κρατούν τα ηνία, αλλά με τη «ψαλίδα» να περιορίζεται σε μονοψήφια κυρίως νούμερα.

Ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους «ασπρόμαυρους» όμως να αρχίζουν σταδιακά να βρίσκουν περισσότερες λύσεις επιθετικά, παίζοντας ταυτόχρονα δυνατά στην άμυνα.

Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, κρίθηκαν τα πάντα, όταν οι Αετοί πέτυχαν σημαντικά καλάθια και ταυτόχρονα, κατάφεραν να περιορίσουν αισθητά την επιθετική δραστηριότητα των φιλοξενούμενων.

Το τελικό 73-57 «σφράγισε» τις προσπάθειες των παικτών του Ανδρέα Οκλαλιώτη, που έφτασαν σε μια ακόμη νίκη, την 5η σε ισάριθμα παιχνίδια του 1ου ομίλου της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Tα δεκάλεπτα : 16-11, 31-25, 50-42, 73-57

ΑΕΤΟΙ (Οκλαλιώτης) : Πάππου, Χατζηχαρίσης 20 (2), Γκανάς 9 (1), Καραμήτσος, Λέφας 9, Γιαμπατζίδης 10 (2), Παπαδόπουλος Ι.Μ. 8, Ιωσηφίδης Μ. 17 (2)

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Βουλκίδης) : Στεργιόπουλος, Κατσιάνος 6 (2), Κουλαουζίδης 5 (1), Βουλκίδης 8, Στάμος 11 (2), Λαδένης 2, Μπακογλίδης 19 (3), Βασίλαγας 5 (1), Τσαγκάρης 2, Κανατσάρης

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ - ΑΚΕ ΠΙΕΡΙΑΣ 90-44

Ο πρωτοπόρος Ζαφειράκης μετέτρεψε από το δεύτερο δεύτερο δεκάλεπτο τον αγώνα κόντρα στην ουραγό ΑΚΕ Πιερίας σε παράσταση για ένα ρόλο φτάνοντας σε μία εύκολη επικράτηση κι έκανε το πέντε στα πέντε που του διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Διαιτητές: Καραμανλής, Κορδαλής.

Δεκάλεπτα: 18-11, 37-19, 70-32, 90-44.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ: (Τούφας) Καπνάς 2, Πουρλίδας Β. 27 (6), Κολτσιάκης 10 (2), Δημάκας 4, Τούφας 5, Σκουλαριώτης 1, Πουρλίδας Δ. 6, Μπιλιούρης Δ. 17, Μπιλιούρης Α., Τσίλης 4  Σμέρνος 2, Μουρατίδης 12 (2)

ΑΚΕ ΠΙΕΡΙΑΣ: (Αθανασιάδης) Στρατηγός 6, Παναπακίδης 9 (1),  Αργυρόπουλος 11 (2), Αποστολόπουλος 1, Σιδερίδης, Κεραμιδάς 7,  Παυλίδης 10 (2).

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ - ΑΟΚ 45-59

Ο ΑΟΚ από την αρχή πήρε το πάνω χέρι. Περιόρισε με την άμυνά του τον αντίπαλο, ξέφυγε στο σκορ και συντήρησε σε όλο το ματς την διαφορά στο σκορ.

Διαιτητές: Χάνος, Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 7-16, 20-34, 34-45, 45-59.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ: (Πρόιος) Τσοπουρίδης, Πουαρίδης 17 (2), Παπαδόπουλος, Μουλγκέτσι, Μπατιάκας, Παπαδήμας 2, Καρκανιάς 13 (2), Πρόιος, Καραγιάννης 7, Παπουλίδης 6 (1).

ΑΟΚ: (Μπογδαμπεΐδης) Παγγούρας 3 (1), Χρήστου Κ. 7,  Τσαχουρίδης 7 (1), Κασαμπαλής 8, Γιαννόπουλος 14 (2), Τριχόπουλος 7 (1), Κοτζαμπάσης 13 (2).