Κέρδισε την Αλεξάνδρεια ο Ζαφειράκης - Νίκη για Αετούς στην Πιερία, εντός έδρας ήττα για ΑΟΚ

Με τα ματς της 12ης αγωνιστικής επέστρεψαν μετά τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές οι ομάδες της Α' κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ. Στο τοπικό ντέρμπι, ο Ζαφειράκης επικράτησε άνετα της Αλεξάνδρειας με 93-52. Νίκη σημείωσαν στο πρώτο ματς του 2023 και οι Αετοί, οι οποίοι κέρδισαν εκτός την ΑΓΕ Πιερίας με 69-72. Τέλος, ο ΑΟΚ έχασε στην Βέροια από τον Βατανιακό με 53-54.

ΑΓΕ Πιερίας – Αετοί Βέροιας 69-72

Οι Αετοί είχαν το προβάδισμα από την αρχή και από το πρώτο δεκάλεπτο δημιούργησαν διαφορά στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο, η διαφορά στο σκορ μεγάλωσε και με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου οι Αετοί έδωσαν την αίσθηση ότι θα φθάσουν σε μια άνετη νίκη. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, μείωσαν στους τρεις πόντους δύο φορές και έφθσαν στην ισοφάριση (69-69) δυο λεπτά πριν το φινάλε. Οι Αετοί πέρασαν ξανά μπροστά με 69-72 (0’ και 55’’). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με σουτ τριών πόντων να πάρει το προβάδισμα αλλά δεν τα κατάφεραν. Έτσι ο ΑΟΚ πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 69-72.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ., Καρλιάμπας.

Δεκάλεπτα: 14-21, 34-40, 49-60, 69-72.

ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ: (Χρυσανθόπουλος) Ζαδές 3 (1), Μωυσίδης 8 (1), Βαϊτσόπουλος, Καρατόλιος 21 (3), Πολυχρόνης 11 (2), Μουλάς 3, Μαργαριτίδης 6, Λάππας 13 (3), Κουπαντζής 4 (1), Τριγώνης.

ΑΕΤΟΙ: (Οκλαλιώτης) Ξυλουργίδης 6, Χατζηχαρίσης 16 (1), Γιαμπατζίδης 7 (1), Παπαδόπουλος Ι.Μ. 14 (1), Παπαδόπουλος Ι.Π. 4, Πάππου 6, Πετρόπουλος, Ιωσηφίδης Κ., Ιωσηφίδης Μ. 19 (3).

Ζαφειράκης Νάουσας – Αλεξάνδρεια 93-52

Από το πρώτο μέρος ο Ζαφειράκης πήρε τον έλεγχο. Ξέφυγε στο σκορ και δημιούργησε διαφορά στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Ναουσαίοι συντήρησαν το προβάδισμά τους στο δεύτερο μέρος και στο τέταρτο δεκάλεπτο εκτόξευσαν την διαφορά τους.

Διαιτητής: Νικολαΐδης, Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 23-17, 47-33, 57-46, 93-52.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ: (Τούφας) Καπνάς 3 (1), Πουρλίδας Β. 17, Κολτσιάκης 9, Βάιγκαντ, Δημάκας, Σκουλαριώτης 8, Τρομπούκης 10 (2), Πουρλίδας Δ. 21 (1), Μπιλιούρης Δ. 7,
Μπιλιούρης Α. 4, Τσίλης Δ. 3, Μουρατίδης 11 (1).

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ: (Πρόιος) Ντούλιας 1, Μουλγκέτσι 7 (1), Μπατιάκας 3 (1), Παντοφλίδης 8, Τσοπουρίδης 3 (1), Καρκανιάς 22 (1), Ματόπουλος, Πρόιος 2, Καραγιάννης 6, Πουρλιοτόπουλος.

ΑΟΚ Βέροιας – Βατανιακός 53-54

Ο ΑΟΚ μπήκε πολύ άσχημα στην αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω με δέκα πόντους αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο ισορρόπησε και ροκάνισε την διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν πάλι στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά ο ΑΟΚ αντέδρασε και πάλι. Έφερε ξανά το ματς στα ίσια και το παιχνίδι κύλησε πόντο - πόντο. Οι Βεροιώτες πήραν προβάδισμα λίγο πριν την λήξη με 53-51 αλλά χάρη σε ένα τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα από τον Μπίσμπα, ο Βατανιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη στην Βέροια με 53-54.

Διαιτητής: Ελευθεριάδης, Γκαντίδης Μ.

Δεκάλεπτα: 8-18, 27-28, 39-45, 53-54.

ΑΟΚ: (Μπογδαμπεΐδης) Παγγούρας, Ζανός, Χρήστου Κ. 6, Τσαχουρίδης  7 (1), Κασαμπαλής 23, Γιαννόπουλος, Τριχόπουλος 13 (3), Χρήστου Α., Κόγκας Δ. 2,  Κοτζάμπασης 2.

ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ: (Χοτοκουρίδης) Μαρμαρίδης 6, Ταρενίδης 4, Βαρβούτης 8, Λάλλας 2, Πόσιος, Κοτσίμπελης, Βαρδακώστας 14, Μπίσμπας 20 (2).