Με νίκες ξεκίνησαν την β' φάση Ζαφειράκης και Αετοί

Ξεκίνησε η β’ φάση της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ. Ο Ζαφειράκης κέρδισε εκτός έδρας τον Εργόναθλο και οι Αετοί επικράτησαν στα Γιαννιτσά με 66-72.

Εργόναθλος – Ζαφειράκης Νάουσας 72-75

Ισορροπημένο και αμφίρροπο το παιχνίδι στο Πολύκαστρο σε όλη του την διάρκεια. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια. Στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, η πολύ καλή άμυνα του Ζαφειράκη κράτησε στους οκτώ πόντους τους γηπεδούχους και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Νάουσας να πάρει το πάνω χέρι και τη νίκη.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Χρυσάφης.

Δεκάλεπτα: 21-23, 46-47, 64-60, 72-75.

ΕΡΓΟΝΑΘΛΟΣ: (Παπαδόπουλος) Καπνόπουλος, Μιχαλόπουλος, Κηρύκος 20 (3), Πεχλιβανίδης 4, Δαμακούδης 4, Πατσούρης 14 (2), Σιδηρόπουλος 30 (3), Γιαννακούλης

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ: (Τούφας) Πουρλίδας Β. 9 (1), Κολτσιάκης, Βάιγκαντ 3 (1), Δημάκας 6, Σκουλαριώτης 10 (1), Πουρλίδας Δ. 11 (1), Μπιλιούρης Δ. 9, Μπιλιούρης Α. 4, Μίσκος, Μουρατίδης 23 (4).

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών – Αετοί Βέροιας 66-72

Το ματς στα Γιαννιτσά ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τους Αετούς Βέροιας. Ο Μέγας Αλέξανδρος έδειξε διάθεση και πάθος στο παιχνίδι του, με αποτέλεσμα να αποκτήσει διψήφια διαφορά με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Αετοί Βέροιας, «υπνωτισμένοι» σ αυτό το διάστημα (μόλις 16 πόντους), έδειξαν να συνέρχονται στη συνέχεια και να βρίσκουν τα πατήματα τους, πετυχαίνοντας 19 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο τελείωσε ισόπαλο (37-37).

Η βελτίωση της άμυνας ήταν το ζητούμενο για τους «ασπρόμαυρους» και το πέτυχαν στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο δέχτηκαν 12 πόντους, την ώρα που σκόραραν 17.

Ήταν φανερό πως το παιχνίδι είχε γείρει προς το μέρος των φιλοξενούμενων, οι οποίοι διατήρησαν τον έλεγχο του, παρά το γεγονός πως ο Στοΐτσης έκανε ότι περνούσε από το χέρι του (30 πόντους) να αλλάξει τη μοίρα των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα : 28-16, 37-37, 49-54, 66-72

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Κασιμίδης) : Κουτσούρας 10, Μωυσίδης 7 (1), Στοΐτσης 30 (3), Ακονίδης, Παπαδόπουλος 7, Παπαμανώλης 10 (1), Παρτσαλάκης 2

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης) : Γκανάς 3, Λέφας 6, Χατζηχαρίσης 14 (1), Πάππου 6, Πετρόπουλος, Γιαμπατζίδης 15 (2), Ιωσηφίδης Μ. 13 (2), Παπαδόπουλος Ι.Μ. 15 (1), Σιδηρόπουλος