Ισοφάρισαν στους τελικούς οι Αετοί

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, όπως έχουν πράξει στα περισσότερα παιχνίδια τους φέτος, και έχοντας «διαβάσει» καλύτερα το παιχνίδι των αντιπάλων, οι Αετοί Βέροιας επικράτησαν 76-66 του Ζαφειράκη Νάουσας και ισοφάρισαν τη σειρά στο 1-1.

Όλα θα κριθούν στον τελευταίο αγώνα, που έχει προγραμματιστεί για την Τετάρτη 31/5 και ώρα 20.00 στο ΔΑΚ Νάουσας, με τον νικητή να κατακτά το πρωτάθλημα αλλά και την άνοδο στη Γ Εθνική.

Μετά από ένα δυναμικό ξεκίνημα και το 14-7 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν γρήγορα το σκορ. Ωστόσο οι Αετοί βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα και «έκλεισαν» το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (19-13).

Η συνέχεια ανήκε στον Ζαφειράκη, που έπαιξε καλύτερη άμυνα και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (19-22), όμως οι «ασπρόμαυροι» βρήκαν γρήγορα τα πατήματα τους και πήραν ξανά προβάδισμα, το οποίο κράτησαν μέχρι το ημίχρονο (38-34).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκει στους Αετούς Βέροιας, που έπαιξαν σκληρή άμυνα και περιόρισαν το σκοράρισμα των φιλοξενούμενων. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (45-34) και παρά το σερί πόντων του Ζαφειράκη, το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Αετούς να ανεβαίνουν στο +14 (61-47).

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν αποφασισμένοι να πάρουν τη ρεβάνς για την ήττα στη Νάουσας και πριν συμπληρωθούν 35 λεπτά αγώνα, η διαφορά πλησίασε στους 20 πόντους (69-50).

Σε εκείνο το σημείο, ο κόουτς Οκλαλιώτης έριξε στον αγώνα τους νεαρούς αθλητές της ομάδας, οι οποίοι διατήρησαν το αγωνιστικό επίπεδο της ομάδας, παρά το γεγονός πως ο Ζαφειράκης κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά στο τελικό 76-66.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 38-34, 61-47, 76-66

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης) : Κολέτσας, Μπουζίκας, Γκανάς 6(2), Χατζηχαρίσης 13, Γιαμπατζίδης 9(1), Παπαδόπουλος Ι.Μ. 11(1), Σιδηρόπουλος 2, Λέφας 9, Πάππου 6, Πετρόπουλος, Ιωσηφίδης Κ., Ιωσηφίδης Μ. 20(2)

Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας) : Καπνάς 11, Πουρλίδας Β. 21(3), Δημάκας 2, Σκουλαριώτης 8, Πουρλίδας Δ. 8(1), Μπιλιούρης Δ. 14, Μπιλιούρης Α., Ζιάνης, Μουρατίδης 4(1)