Κέρδισαν οι πρωτοπόροι της Α' κατηγορίας

Με ματς της 5ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το Σάββατο 19/11 το πρωτάθλημα στην Α' κατηγορία της ΕΠΣ Ημαθίας. Οι δυο πρωτοπόροι του βαθμολογικού πίνακα προχώρησαν με νίκες και η κορυφή έμεινε χωρίς μεταβολές.

Στα Λευκάδια, η Αγία Μαρίνα προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με 0-2 και σημειώνοντας άλλα τέσσερα γκολ στην επανάληψη πήρε μια άνετη νίκη.

Στα Τρίκαλα, ο τοπικός Μέγας έκαμψε την αντίσταση του Κοπανού με το φτωχό 1-0.

Στο Μακροχώρι, η τοπική ομάδα "καθάρισε" το ματς από το πρώτο μέρος σημειώνοντας πέντε τέρματα σε 45 λεπτά. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν άλλα τρία στην επανάληψη και διεύρυναν τη νίκη τους.

Στην Κουλούρα, η Βέροια Β έκαμψε την αντίσταση του Αγίου Γεωργίου σε ένα αμφίρροπο και χωρίς πολλές ευκαιρίες ματς.

Στην Μελίκη, η Αλεξάνδρεια σημείωσε τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε το παιχνίδι.