Μπορούσε τη νίκη στη Λάρισα η Βέροια, πήρε την ισοπαλία

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς της Βέροιας στην Λάρισα. Σε μια δύσκολη έδρα, η Βέροια πέρασε κι έφυγε χωρίς να χάσει. Η «Βασίλισσα» έλεγξε το παιχνίδι σε μεγάλο διάστημα και σκόραρε σχεδόν στην εκπνοή αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα της στις καθυστερήσεις.

Στο πρώτο μέρος, το πρώτο 25λεπτου ήταν μοιρασμένο. Από εκεί μετά η Βέροια ήταν καλύτερη κι έχασε μια μεγάλη ευκαιρία με Μούργο και Γιακουμάκη να μην μπορούν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Πόζογλου στο 33’. Καλή στιγμή η Βέροια είχε και στο 36’ με σουτ του Πασά που μπλόκαρε ο τερματοφύλακες της Λάρισας.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και χωρίς φάσεις στις δύο περιοχές. Η Βέροια όμως πριν το τέλος της αναμέτρησης έφτασε στο γκολ. Στο 90’ ο Φοφανά πήρε την πάσα από τον Ορφανίδη, κινήθηκε προς την περιοχή και με ένα συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έγραψε το 0-1.

Η Βέροια δεν χάρηκε το γκολ της. Στο 92’ η Λάρισα έφτασε στην ισοφάριση.

Μετά από παράλληλη σέντρα του Γλυνού, ο Ακούνια με γυριστό σουτ έγραψε το 1-1!

Διαιτητής: Πολυχρόνης (Μηνούδης, Βρούζος)

ΑΕΛ (Φυντάνης): Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Μαϊδανός (64' λ.τρ Θ. Παπαγεωργίου), Ηλιάδης, Γκοτζαμανίδης, Ταχάρ (55' Νικολιάς), Κολομπίνο, Γαρουφαλιάς (71' Κ. Παπαγεωργίου), Συμελίδης (55' Γλυνός), Μπαντιμπανγκά (71' Γιάκος), Ακούνια.

ΒΕΡΟΙΑ (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (68' Ράμος), Μούργος (81' Ορφανίδης), Γαβριηλίδης, Πόζογλου (68' Φοφανά), Πασάς, Γιακουμάκης (86' Δημόπουλος).