Ο Δομπρής εκτέλεσε τον Ποσειδώνα στο φινάλε

filippos poseidonas lou

Με γκολ του Δομπρή πέντε δευτερολέπτα πριν το τέλος, ο Φίλιππος κέρδισε με 29-28 τον Ποσειδώνα Λουτρακίου, στην πρεμιέρα της Α1. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του την διάρκεια, κύλησε γκολ - γκολ στο δεύτερο μέρος και ο νικητής αναδείχθηκε στα σημεία.

Αγωνιστικά, ο Φίλιππος αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Γρηγόρη Σανίκη. Μπήκε στο ματς με ενθουσιασμό και προηγήθηκε 4-0 στο 5' και 7-2 στο δεκάλεπτο. Μετά το τέταρτο όμως, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα Βεροιώτικα λάθη στην επίθεση και με γρήγορες επιθέσεις μείωσαν σιγά - σιγά το σκορ και στο 27' ισοφάρισαν σε 12-12. Ισόπαλο έληξη και το ημίχρονο αφού ο Φίλιππος δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα που πήρε στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο μέρος ήταν ντέρμπι, ακατάλληλο για καρδιακούς. Ο Φίλιππος πήρε εκ νέου προβάδισμα και προηγήθηκε με 18-15 στο 35' όμως στην συνέχεια έβγαλε στο παιχνίδι του αρκετές αδυναμίες κι έδωσε το δικαίωμα στον Ποσειδώνα να επιστρέψει στο ματς και να ισοφαρίσει 19-19 στο 39'. Από εκεί και μετά το ματς κύλησε γκολ - γκολ. Ο Ποσειδώνας μάλιστα πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 47' (23-24) και απείλησε τους Βεροιώτες.

Το παιχνίδι κριθηκε στο φινάλε. Στο 58' ο Φίλιππος προηγήθηκε με 28-27 με γκολ του Παπαδόπουλου αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν. Ο Μπαντής αστόχησε στην επίθεση του Φιλίππου όμως οι γηπεδούχοι στο τελευταίο λεπτό έβγαλαν την καθοριστική άμυνα και προσπάθησαν να κάνουν μια γρήγορη αντεπίθεση που σταμάτησε με φάουλ πάνω στον Σταύρο Παπαδόπουλο, 20 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Στην τελευταία επίθεσή του ο Φίλιππος σκόραρε με ατομική προσπάθεια του Μπάμπη Δομπρή, πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος και πέρασε μπροστά με 29-28. Ο Ποσειδώνας προσπάθησε στα πέντε τελευταία δευτερόλεπτα να εκδηλώσει μια επίθεση αλλά το σουτ που επιχειρήθηκε πέρασε πολύ ψηλά άουτ.

«Ήταν μια μεγάλη νίκη όπως εξελίχθηκε. Δείξαμε χαρακτήρα απέναντι σε μία ανταγωνιστική. Θέλουμε σιγά σιγά να χτίσουμε μια ομάδα που θα παίζει καλό χάντμπολ. Ο κόσμος ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα μας και μας στήριξε», σχολίασε ο προπονητής του Φιλίππου Χρήστος Τζουβάρας.

Πεντάλεπτα: 4-0, 7-2, 8-3, 10-7, 12-11, 14-14 ημ., 18-16, 20-19, 23-23, 24-25, 26-26, 29-28

Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας